Nasze nowe produkty dla chomików!

Odkryj teraz!

Przewodnik o chomikach

Zobacz nasz przewodnik o chomikach, ich zachowaniu i ich wychowaniu.

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Jak przystało na prawdziwych samotników chomiki nie odczuwają potrzeby posiadania towarzysza ze swojego gatunku. O wiele ważniejsze jest zapewnienia im możliwości ćwiczenia, by te małe gryzonie mogły pozostać aktywne. Z tego względu należy przygotować im dużą klatkę z kulą ruchomą oraz przeszkodami do wspinania, jeszcze przed umiejscowieniem tam zwierzęcia.

Lista potrzebnych akcesoriów

  • Duża klatka z poziomymi drutami do wspinaczki Uwaga: Poziome druty nie powinny być umieszczone zbyt daleko siebie, w innym razie chomik może uciec!
  • miska do karmienia na nasionka i ziarno
  • szufladka do wsunięcia na trawę lub siano
  • buteleczka do picia z czystą wodą lub napojem Vitakraft Aqua Drink
  • słony lizak zawierający ważne minerały
  • kula dla gimnastyki nocnej chomika
  • budka do spania, w której chomik może odpoczywać podczas dnia
  • do budowy gniazda: siano lub naturalny materiał bawełniany, na przykład VitaVerde®
  • miękka, chłonna ściółka
  • karma podstawowa, na przykład Vitakraft Menu Vital
  • kolby Vitakraft Kräcker®, dzięki którym Twoje zwierzątko nie zazna nudy, a które dodatkowo pozwoli mu zachować zdrowe uzębienie

Rady przy kupnie chomika

Chomika można zakupić w prawie każdym sklepie dla hodowców lub bezpośrednio u nich. Bardzo często chomiki czekają również na znalezienie nowego domu w schroniskach. Te małe gryzonie są najbardziej aktywne po zachodzie słońca, a więc najlepszą porą na kupno chomika jest późne popołudnie lub wczesny wieczór. O tej porze chomiki są już aktywne i łatwiej je obserwować. Jeżeli zdecydujesz się na kupno chomika, upewnij się, że ma co najmniej 4-5 tygodni.
Wskazówka: Dobrym pomysłem jest poproszenie sprzedawcy w sklepie dla hodowców, by dał Ci trochę materiału wykorzystanego na gniazdo z budki do spania. Będziesz mógł wsadzić go do klatki dla chomika, przygotowanej w domu, znajomy zapach pomoże nowemu zwierzątku szybciej się zaaklimatyzować.

Cechy zdrowego chomika:

  • gładka, błyszcząca sierść
  • energiczne zachowanie
  • jasne oczy 
  • suchy nos
  • czyste okolice odbytu

Odpowiednie miejsce na klatkę dla Twojego chomika

Chomiki przesypiają prawie cały dzień, dlatego ich klatka powinna zostać umieszczona w spokojnym miejscu, bez przeciągów oraz miejscu nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Chomiki należy również chronić przed dużymi zmianami temperatur.

Tor przeszkód dla chomika

Chomiki są bardzo zręcznymi wspinaczami z umiejętnościami co najmniej akrobacyjnymi. Postaraj się więc z pomysłem i fantazją zagospodarować swojemu chomikowi jego klatkę - najważniejsze jest zaspokojenie jego potrzeby wspinania się. Oprócz poziomych elementów samej klatki, chomiki lubią również wędrówkę po gałązkach lub bieg w górę i w dół po drewnianych drabinkach. Nie możesz jednak zapomnieć o bezpieczeństwie swojego zwierzęcia: jeżeli chomik nagle puści się (co chomiki często robią), musi upaść na coś miękkiego.

Opieka nad Twoim zwierzęciem

Stworzenie naturalnego środowiska

Jak przystało na prawdziwych samotników chomiki nie odczuwają potrzeby posiadania towarzysza ze swojego gatunku. Pomimo, iż można bez problemu hodować kilka osobników w jednej klatce. Nawet chomiki płci przeciwnej zazwyczaj nie przejawiają sobą wzajemnego zainteresowania, jeżeli owszem nie przebiega akurat okres godowy. Jeżeli masz już kilka chomików, powinieneś zabezpieczyć powierzchnię, w której zwierzęta mogą zostać rozdzielone, jeżeli dojdzie do sporów.

Z reguły chomik syryjski hodowany jest w samotności, ponieważ nie toleruje innych osobników swego gatunku. Chomik dżungarski ma przyjemniejszy charakter umożliwiający hodowlę kilku osobników we wspólnej klatce.

Czesanie

Chomiki krótkowłose nie potrzebują pomocy w pielęgnacji sierści. W przypadku chomików długowłosych należy regularnie kontrolować sierść, czy nie jest brudna, polepiona, czesząc ją miękką szczotką. Ważne: Chomiki pochodzą z suchego środowiska pustynnego i nie mogą się kąpać!

Czyszczenie klatki dla chomików

Klatkę dla chomików należy czyścić zewnątrz oraz wewnątrz w porze wieczornej, kiedy Twoje zwierzę nie śpi. Należy wypłukać butelkę na picie oraz miskę na karmę ciepłą, czystą wodą. Należy wytrzeć podłogę klatki raz w tygodniu wilgotną szmatką i ponownie posypać trocinami. Klatkę należy posprzątać dokładnie raz w miesiącu: należy wypłukać całą klatkę oraz kratki w wannie z ciepłą wodą Nie można jednak stosować silnych środków czyszczących.

Żywienie

Żywienie doskonałe

Chomiki pochodzą ze środowiska pustynnego oraz stepowego, gdzie nie ma zbyt wiele pożywienia. Często muszą spędzać całą noc na poszukiwania odpowiedniego pokarmu, ich dieta składa się z roślin, nasion, owoców i owadów. Dla chomików niezwykle ważne jest, by dieta ich składała się z odpowiedniej ilości białek zwierzęcych oraz roślinnych, dzięki którym ci „biegacze długodystansowi“ generują potrzebną im energię.

Nasze domowe chomiki są stworzeniami niezwykle aktywnymi, które potrzebują dużo energii do biegania, wspinaczki, itp. By zachowali zdrowie i dobrą kondycję potrzebują diety o wysokiej zawartości białek wysokiej jakości oraz tłuszczy roślinnych. Doskonała koncepcja dietetyczna firmy Vitakraft spełnia konkretne potrzeby chomików i zapewnia, by ich wyżywienie zawierało wszystko to, czego potrzebują do długiego i zdrowego życia.

Rodzaje karmy:

Karma podstawowa: 
Karma podstawa, np. Menu Vital pokryje wszystkie podstawowe potrzeby żywieniowe Twojego chomika.

Karma z błonnikiem: 
Karma ta posiada wysoką zawartość błonnika. Błonnik wymaga porządnego gryzienia i przeżuwania, co zapewni Twojemu chomikowi zdrowe zęby. Do karmy z błonnikiem należy siano VitaVerde®, VitaVerde ® Nature plus mieszanki siana o różnym smaku wraz z mniszkiem lekarskim.

Kräcker®: 
Kolby do obgryzania pełnią wiele różnych funkcji. Chomiki muszą zawalczyć o swoje pożywienie, podobnie jak w swoim środowisku naturalnym, co zajmie je na jakiś czas, zapobiegając nudzie. Obgryzanie twardych kolb Kräcker® pomoże również w procesie ścierania wciąż rosnących zębów, zapewniając im zdrowie.

Przekąski:
Przekąski takie jak Drops są przede wszystkim rodzajem nagrody, pomagają także w szkoleniu zwierzęcia i stworzeniu odpowiedniej relacji.

Suplementy diety: 
Suplement diety, na przykład VITA Fit® mineral, VITA Fit® sól dla gryzoni i krople VITA Fit ® Vitamin C spełniają konkretne potrzeby żywieniowe w różnych etapach życia, np. w okresie wzrostu lub po chorobie. Są również bardzo istotnym suplementem dla szczególnie aktywnych osobników. 

Rady podczas karmienia:

  • Należy podawać różnorodny pokarm.
  • Codziennie należy podawać świeży pokarm taki jak owoce lub świeże trawy.
  • Uwaga na pleśnie: Należy regularnie usuwać karmę, którą gromadzi chomik, codziennie należy również usuwać wyschniętą trawę.
  • Należy dbać o ty, by Twoje zwierzę miało wciąż dostęp do świeżej wody lub napoju Vitakraft Aqua Drink.
  • Do ścierania zębów chomiki potrzebują czegoś do gryzienia, na przykład kolby Kräcker®.
  • Należy podawać im ważne minerały i mikroelementy, np. w formie słonego lizaka do zawieszenia w klatce - VITA Fit® sól dla gryzoni firmy Vitakraft.

Zachowanie i wychowanie

Zachowanie

Chomik syryjski posiada skłonności do życia w samotności, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie hodowanie go w pojedynkę. Chomik dżungarski natomiast ma przyjemniejszy charakter umożliwiający hodowlę kilku osobników we wspólnej klatce.

Chomiki: łakomi od urodzenia

Chomiki są mistrzami łakomstwa: cokolwiek, co można zjeść wkładają do swoich toreb policzkowych i magazynują w swojej norze. Takie zachowanie jest niezwykle ważne dla ich przeżycia na pustyni, skąd pochodzą. W środowisku domowym będziesz zmuszony do regularnego kontrolowania magazynu swojego chomika. Może tam znajdować się pożywienie, które ulega rozkładowi, np. owoce.

Chomiki z natury są stworzeniami nocnymi, przed zachodem słońca raczej nie opuszczają swojej nory. Dlatego podczas dnia wymagają absolutnej ciszy i spokoju. Jak tylko się obudzą, są bardzo aktywne, a swój czas spędzają biegając, wspinając się i poszukując pokarmu. Bardzo chętnie bawią się ze swoimi właścicielami, są zwierzętami niezwykle zabawnymi.

Nowy członek Twojej rodziny

Podczas pierwszych kilku dni należy pozostawić chomika w ciszy i spokoju, by mógł przyzwyczaić się do nowej przestrzeni. Jego klatkę należy przygotować przed przyniesieniem chomika do domu. Jak tylko chomik uspokoi się po stresującej podróży zacznie badać swoją nową okolicę i zbierać materiał do budowy nowego legowiska.

Przyjaźń z chomikiem

Jak tylko chomik przyzwyczai się do swojego nowego domu, możesz rozpocząć proces przyzwyczajania go do swojej obecności. Najodpowiedniejszą porą jest wieczór, gdy chomik jest najbardziej aktywny. Najszybszym sposobem zdobycia zaufania tego zwierzęcia jest włożenie mu do klatki małej przekąski, na przykład kolby Kräcker®. Twój chomik szybko zacznie ją ogryzać i przyzwyczai się do zapachu ludzkiej ręki. Ponadto będziesz mógł go lekko pogłaskać.

Formularz kontaktowy

Masz pytania dotyczące chomików?

Tutaj znajdziesz formularz kontaktowy.