Nasze nowe produkty dla świnek morskich!

Odkryj teraz!

Przewodnik o świnkach morskich

Zobacz nasz przewodnik o świnkach morskich, ich zachowaniu i wychowaniu.

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Świnki morskie są bardzo towarzyskimi stworzeniami, więc powinny być hodowane co najmniej w parze. Jeżeli przed kupnem przygotujesz się na ich przyjęcie, a następnie pozostawisz im czas na aklimatyzację w nowym miejscu, te małe gryzonie bardzo szybko zaczną czuć się u Ciebie jak w domu. Zaraz po przyzwyczajeniu się do nowego miejsca, łatwo je oswoić, szybko więc będą witały Cię wesołym piskiem.

Lista potrzebnych akcesoriów

  • klatka o odpowiedniej wielkości
  • duża miska na pokarm z możliwością czyszczenia, np. naczynie z ceramiki lub automatyczny podajnik z karmą, by świnki morskie miały dostęp do karmy
  • przegródka na siano do codziennego użytku
  • siano, np. VitaVerde® 
  • butelka na picie ze świeżą wodą lub napój Vitakraft Aqua Drink
  • budka do spania i odpoczynku
  • miękka, chłonna ściółka, np. Vitakraft PELLETS wykonana ze zrębków drewna lub Naturalne drzewne trociny wykonane ze słomianych granulek
  • słony lizak zawierający ważne minerały i pierwiastki śladowe
  • karma podstawowa, np.Vitakraft Menu Vital
  • kolby Vitakraft Kräcker®, by zająć zwierzę oraz do ścierania zębów

Rady przy zakupie świnki morskiej

Świnki morskie można zakupić w prawie każdym sklepie dla hodowców lub bezpośrednio od profesjonalnego hodowcy. Adresy hodowców otrzymać można od Stowarzyszenia Hodowców, które posiada swoją filię w większości miast. Bardzo często świnki morskie czekają również na znalezienie nowego domu w stacjach ratunkowych.
Jeżeli zdecydujesz się na kupno świnki morskiej, upewnij się, że ma co najmniej 7-8 tygodni.

Cechy zdrowej świnki morskiej:

  • energiczne i ostrożne zachowanie
  • gęsta sierść
  • błyszczące, jasne oczy
  • suchy nos
  • czyste okolice odbytu

Odpowiednie miejsce na klatkę Twojej świnki morskiej

Klatkę dla świnki morskiej najlepiej umieścić w cichym i dobrze oświetlonym miejscu. Ze względu na to, że świnki morskie nie lubią ciepła i przeciągu, klatka nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, nie powinna stać przy oknie.

W lecie stworzyć można wybieg zewnętrzny w ogrodzie lub na balkonie. Musi być zabezpieczony siatką drucianą, by chronić świnki morskie przed psami, kotami i drapieżnymi ptakami. Należy również zapewnić świnkom schronienie, w którym nie odczują wiatru, deszczu i bezpośrednich promieni słonecznych.

Opieka nad Twoim zwierzęciem

Stworzenie naturalnego środowiska

Świnki morskie są zwierzętami towarzyskimi, potrzebują towarzystwa innych osobników swojego gatunku oraz dużej klatki z wystarczającą powierzchnią do biegania. Biegi i zabawy z współtowarzyszami to jedna strona medalu, z drugiej strony warto mieć miejsce, w którym można odpocząć w samotności.

Warto pozwolić świnkom przebiegnąć się codziennie po mieszkaniu lub ogrodzie, co pozwoli im zachować zdrowie i zadowolenie. By zapewnić im bezpieczeństwo należy bezwzględnie pilnować świnki morskie, podczas gdy znajdują się poza klatką.

Czystość i zdrowie

Świnki morskie potrzebują pomocy w ramach codziennej higieny. Te małe stworzenia są wielkimi czyściochami - regularnie czyszczą swoją sierść. Jeżeli jednak posiadasz świnki morskie długowłose musisz pomagać im w pielęgnacji sierści, zapewniając im regularne czesanie. Wiele krótkowłosych świnek morskich również z radością reaguje na czesanie miękką szczotką. Świnki morskiej nie należy kąpać, chyba że zalecił to weterynarz. Zabrudzoną sierść należy raczej obciąć nożyczkami zamiast kąpieli w wodzie.

Pazury 

Większość świnek morskich wymaga regularnego podcinania pazurków. Czynność tę należy wykonywać ostrożnie, by nie zranić zwierzęcia. O metody podcinania pazurków można zapytać w miejscowym sklepie dla hodowców, u weterynarza lub profesjonalnego hodowcy.

Czyszczenie klatki dla świnek morskich

W zależności od wielkości klatki i liczby osobników należy czyścić ściółkę w budce świnek dwa razy w tygodniu. Przy czyszczeniu nie należy zapominać o posprzątaniu kącika z WC. W regularnych odstępach czasu należy czyścić samą klatkę, wyposażenie i miskę na karmę, szufladkę na siano itd. W tym celu należy stosować ciepłą wodę.

Klatkę należy posprzątać dokładnie raz w miesiącu: należy wypłukać całą klatkę oraz kratki w wannie z ciepłą wodą Nie należy stosować silnych środków czystości. W przypadku takiej konieczności do czyszczenia najbardziej zanieczyszczonych miejsc należy zastosować twardą szczotkę i odrobinę środka czystości lub octu. Następnie należy wszystko wypłukać w czystej wodzie i pozostawić do wyschnięcia. Dopiero wtedy można przygotować ściółkę dla swojego zwierzęcia i włożyć akcesoria. Przestrzeganie regularnego czyszczenia sprawi, że dom Twoich świnek morskich pozostanie czysty i higieniczny.

Żywienie

Żywienie doskonałe

Świnki morskie pochodzą z trawiastych terenów górzystych Ameryki Południowej, ale już od tysięcy lat hodowane są w formie zwierząt domowych.

By zapewnić świnkom odpowiednie pożywienie ważne jest spełnienie dwóch zasadniczych warunków: potrzebują karmy z wysoką zawartością błonnika i odpowiednią zawartością witaminy C. W odróżnieniu od innych zwierząt nie są w stanie wyprodukować tej witaminy we własnym ciele.

By Twoje świnki morskie były zadowolone i nie miały problemów ze zdrowiem, pozostając w dobrej kondycji, potrzebują pożywienia, które zostało stworzone z uwzględnieniem ich konkretnych potrzeb żywieniowych.

Procedury firmy Vitakraft przy produkcji karmy zapewniają optymalne przystosowanie do wymogów fizjologicznych pożywienia świnek morskich: mają dokładnie taką zawartość składników odżywczych i innych korzystnych składników, które pozwolą Twoim pupilom na długie i zdrowe życie. W przypadku świnek morskich nasze produkty zapewnią wysoką zawartość błonnika, witamin, karmy zielonej i minerałów. No i oczywiście charakteryzują się wspaniałym smakiem! Szeroki asortyment różnych produktów Vitakraft pozwoli Ci na podawanie swoim zwierzątkom przyjemnego i różnorodnego pożywienia.

Rodzaje karmy:

Karma podstawowa: 
Karma podstawowa jako Menu Vital pokryje wszystkie podstawowe potrzeby żywieniowe Twojej świnki morskiej.

Karma z błonnikiem: 
Karma z błonnikiem zawiera dużo błonnika niezbędnego do utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego Twojej świnki morskiej. Błonnik wymaga porządnego gryzienia i przeżuwania, co zapewni Twojej śwince zdrowe zęby. Do karmy z błonnikiem należy siano VitaVerde®, VitaVerde® Nature plus mieszanki siana o różnym smaku wraz z mniszkiem lekarskim oraz o różnych smakach wraz z zielonym owsem.

Kräcker®:
Kolby do obgryzania pełnią wiele różnych funkcji. Świnki morskie muszą zawalczyć o swoje pożywienie, podobnie jak w swoim środowisku naturalnym, co zajmie je na jakiś czas, zapobiegając nudzie. Obgryzanie twardych kolb Kräcker® pomoże również w procesie ścierania wciąż rosnących zębów, zapewniając im zdrowie.

Przekąski:
Przekąski takie jak Drops są przede wszystkim rodzajem nagrody, pomagają także w tresurze zwierzęcia i stworzenia odpowiednich relacji.

Suplementy diety:
Suplementy diety takie jak np. VITA Fit® mineral, VITA Fit® sól dla gryzoni i VITA Fit® Vitamin C
Spełniają konkretne potrzeby energetyczne, zgodnie z różnymi etapami życia. Na przykład w okresie wzrostu, po chorobie lub podczas ciąży. Są odpowiednie również dla szczególnie aktywnych zwierząt. 

Rady podczas karmienia:

  • Należy podawać pokarm kilka razy dziennie, małe porcje.
  • Należy podawać różnorodny pokarm.
  • Należy codziennie podawać świeże siano.
  • Należy dbać o ty, by Twoje zwierzę miało wciąż dostęp do świeżej wody lub napoju Vitakraft Aqua Drink.
  • Należy codziennie podawać świeże pożywienie, np. owoce i warzywa. Świnki morskie uwielbiają szczególnie marchew, natkę marchewki, jabłka i paprykę.
  • Pamiętaj, by Twoja świnka morska otrzymywała pokarm bogaty w witaminę C.
  • Należy usuwać świeże pożywienie, jeżeli zacznie wysychać.
  • Twoje zwierzę powinno mieć zawsze do dyspozycji coś do podgryzania, np. kolby Kräcker®, które zapewnią zdrowie zębów, nie zapomnij również o świeżym sianie.

Zachowanie i wychowanie

Zachowanie

W środowisku naturalnym świnki morskie żyją razem w grupach. Są przyzwyczajone do tego typu życia, dzięki któremu czują się szczęśliwe i bezpieczne. Nawet udomowione świnki morskie potrzebują towarzystwa innych osobników swojego gatunku, dlatego nie powinno się ich hodować w samotności.

W szczególności samiczki tolerują się znakomicie. Hodowla dwóch lub większej liczby samców również nie stanowi problemu. Jeżeli zapewnisz im czas do wzajemnego poznania, a wokół nie znajdują się żadne samice, osobniki nie będą odczuwały wzajemnej konkurencji. Miłośnicy tych zwierząt często decydują się na małą grupę składającą się z jednego lub kilku wykastrowanych samców oraz kilku samic. Każdy, kto hoduje grupę, w której znajduje się niewykastrowany samiec, musi liczyć się z narodzinami nowych osobników. Dlatego zaleca się poddanie samca kastracji u weterynarza.

Język świnek morskich

Skomplikowane wzajemne relacje społeczne pomiędzy świnkami morskimi mają odzwierciedlenie w różnych wydawanych przez nich dźwiękach. Począwszy od gruchania aż po głośne kwiczenie i ćwierki lub mruczenie przypominające kota. Każdy z dźwięków posiada inne znaczenie. Na przykład głośne, szczęśliwe piszczenie często służy jako przywitanie.

Pierwsze dni Twojej świnki morskiej w nowym domu

Podczas pierwszych dni po przyjeździe do nowego domu świnki morskie potrzebują spokoju i ciszy, by zaznajomiły się z nowym środowiskiem. W zależności od tego, ile mają odwagi szybciej lub później zaczynają wychodzić i rozglądać się.

Jak tylko zwierzę się zaaklimatyzuje, będziesz mógł powoli przyzwyczajać go do obecności ludzi. Najlepiej jest zwabić świnkę morską poza klatkę za pomocą smacznej przekąski, np Vitakraft Drops lub pachnącego mniszka lekarskiego. Należy zwracać się do niej spokojnym tonem i nie wykonywać szybkich ruchów. Pamiętaj, by nie podnosić świnki morskiej zbyt szybko! Za kilka dni Twoje zwierzę z pewnością polubi delikatne drapanie po głowie i bez obaw pozwoli się podnieść.

Formularz kontaktowy

Masz pytania dotyczące świnek morskich?

Tutaj znajdziesz formularz kontaktowy.