Smakołyki dla kotów

Vitakraft

Nagroda, radość, a także motywacja.
W tym dziale mamy najsmaczniejsze smakołyki z wysokiej jakości składników dla Twojego kota.

Powiedz to z Poésie®

Przewodnik o kotach

Zobacz nasz przewodnik o kotach, kociętach i ich środowisku życia.

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Kot z rodowodem czy „normalny“ dachowiec? Każdy kot ma swój własny, jedyny w swoim rodzaju charakter. Rasa nie ma na to większego wpływu. Rasa kota, którą wybierzesz jest tylko i wyłącznie kwestią gustu. Nasze opisy ras mogą pomóc Ci w dokonaniu wyboru.

Rady przy kupnie kota

Wielu miłośników kotów zostaje ich właścicielami przez przypadek. Na przykład, kiedy kotka kolegi ma kocięta, które potrzebują nowego domu. Można również często znaleźć ogłoszenia dotyczące sprzedaży kotów w miejscowej prasie. Osoby szukające nowych kotów mogą znaleźć je również w wyspecjalizowanych sklepach dla hodowców, w których często wiszą ogłoszenia z ofertami kociąt szukających nowego domu. Doskonałym miejscem, gdzie znaleźć można kota są także schroniska, w których przebywają zwierzęta poszukujące nowej, kochającej rodziny.
Koty z rodowodem najlepiej nabyć u profesjonalnego hodowcy. Adresy hodowców uzyskać można od weterynarza, Stowarzyszenia Hodowli Kotów on-line lub w miejscowym sklepie z akcesoriami dla hodowców.

Cechy zdrowego kota:

  • energiczne zachowanie
  • miękka i błyszcząca sierść
  • jasny kolor dziąseł (czerwone plamy mogą być oznaką zapalenia)
  • suchy i ciepły nos (bez wydzieliny lub śluzu)
  • jasne oczy 
  • czyste uszy

Lista potrzebnych akcesoriów

By kot czuł się u Ciebie naprawdę jak w domu, poza karmą potrzebuje również innych akcesoriów:

  • miska na karmę (np. ze stali nierdzewnej) i pojemnik na picie
  • kuweta z krawędzią zagiętą do wewnątrz
  • żwirek dla kotów, która pochłania nieprzyjemne zapachy, np. Vitakraft Magic Clean®
  • łopatka do kuwety - do usuwania odchodów
  • zabawki, którymi zainteresuje się Twój kot, np. piłeczka
  • grzebień i szczotka do czesania
  • drapak do wspinania i ostrzenia pazurów
  • przenośna klatka np. na wizyty u weterynarza
  • karma pełnowartościowa spełniająca wymogi żywieniowe
  • przysmaki jako nagroda, np. Vitakraft Cat-Stick® mini

Żywienie

Żywienie doskonałe

Udomowione koty są mimo wszystko myśliwymi, ich ciało przystosowane jest do spożywania mięsa i białka zwierzęcego o wysokiej zawartości energii.
Koty nie są do końca tylko mięsożerne, jedzą także rośliny bogate w witaminy znajdujące się w żołądkach ich ofiar. Twój domowy tygrys potrzebuje więc zrównoważonego pożywienia o bogatej zawartości białek, które spełniają jego konkretne wymogi żywieniowe. Koty uwielbiają różnorodność - asortyment Vitakraft ma im zawsze do zaoferowania to, co spełni wszystkie ich potrzeby.

Rodzaje karmy

Karma podstawowa:
Poésie® zaspokoi wszystkie podstawowe potrzeby żywieniowe Twojego kota.

Przekąski:
Przekąski służą przede wszystkim do rozpieszczania Twojego kota. Musisz jednak pamiętać, by przekąski były zdrowe i odpowiednie dla Twojego pupila. Niektóre przekąski pełnią również inne funkcje na przykład Crispy Crunch dental pomaga w utrzymaniu zdrowego uzębienia.

Suplementy diety:
Suplementy diety Vitakraft i sprawdzone tabletki VITA-bon® dodadzą Twojemu kotu siły i zapewnią zadowolenie. Spełniają konkretne potrzeby energetyczne, zgodnie z różnymi etapami życia. Na przykład w okresie wzrost, po chorobie lub podczas ciąży.

Rady podczas karmienia 

  • Koty lubią jeść kilka razy dziennie o różnych porach dniach.
  • Należy zawsze podawać pożywienie w temperaturze pokojowej.
  • Należy karmić koty w stałych godzinach.
  • Należy podawać kotu odpowiednią ilość pokarmu, by nie pozostawały resztki.
  • Należy usunąć resztki jedzenia, które zostało po karmieniu.
  • Po każdym karmieniu należy umyć miseczki.
  • Należy podawać kotom różnorodny pokarm.
  • Pamiętaj, by Twoje zwierzątko zawsze miało do dyspozycji czystą, świeżą wodę.
  • Koty lubią jeść trawę, np. Vitakraft Cat Grass, by usprawnić wykaszlenie sierści połkniętej przy czyszczeniu oraz by dostarczyć ciału niezbędnych składników odżywczych.
  • Podawaj kotom tylko mleko o obniżonej zawartości laktozy, ponieważ standardowe mleko krowie powoduje u dorosłych kotów problemy z trawieniem.

Zachowanie i wychowanie

Zachowanie

Dobra relacja pomiędzy ludźmi a kotami rozpoczęła się w Starożytnym Egipcie. To właśnie koty zrobiły pierwszy krok w kierunku tej relacji: silosy ze zbożem, które napełniali ludzie przyciągały ogromne ilości myszy, koty natomiast z chęcią zajęły się polowaniem. W tym okresie stały się dla ludzi bardzo cenne, czczono je jak bogów.

Koty charakteryzuje spokój i zadowolenie, czasami nawet potrafią zachowywać się prawie jak ludzie. Okazują swój pozytywny stosunek poprzez kontakt cielesny, potrafią też reagować w sposób wyniosły, jeżeli nie jest im poświęcana uwaga. Dzięki swojej inteligencji i umiejętności wyczuwania nastroju zawsze dokładnie wiedzą, co czuje ich właściciel.

Bez względu na to, czy żyją w licznej rodzinie, czy są towarzyszem osoby żyjącej samotnie, koty są zwierzętami, które potrafią się dostosować do różnorodnych warunków życia, jeżeli traktowane są z miłością. Potrafią przywyknąć do życia w mieszkaniu, jeżeli wychowały się w takich warunkach i jest im poświęcana uwaga.

Nowy członek Twojej rodziny

Na początku kot potrzebować będzie czasu do poznania i oswojenia się z nowym środowiskiem. Jeżeli pozostaniesz blisko kota i będziesz zwracał się do niego przyjemnym tonem, stosunkowo szybko rozpocznie z zainteresowaniem proces poznawania nowego terenu i po chwili będzie czuł się jak u siebie w domu.

Koty witają „swoich“ ludzi ocierając się o nich głową, w taki sam sposób reagują również na swoich kocich przyjaciół.

Koty potrafią żyć razem w zgodzie

Koty kochają towarzystwo ludzi. Potrafią również zaprzyjaźnić się z innymi osobnikami swego gatunku. Najlepiej będzie, gdy Twój kot będzie miał własne terytorium w Twoim domu.

Kocie rodzeństwo z reguły potrafi żyć w zgodzie i nie stwarza to problemów. Możliwe jest również posiadanie młodego i starego kota. Istotne jest, by każde zwierzę posiadało własną miskę oraz by młodszy kot nie znalazł się nagle w centrum zainteresowania.

Miłośnicy niektórych ras często twierdzą, iż np. koty syjamskie lub nieco spokojniejsze koty perskie doskonale znoszą towarzystwo drugiego osobnika swojego gatunku.

Korzystanie z kuwety

Koty potrzebują niewielu wskazówek, ponieważ instynktownie wyczuwają, w jaki sposób mają się zachowywać - przykładem jest wykorzystywanie kuwety. Koty są zwierzętami dbającymi o higienę, często uczą się korzystania z kuwety od swojej kociej matki. Należy jednak dla pewności po każdym posiłku przenieść młodego kociaka do kuwety. W ten sposób szybko zorientuje się, że jest to miejsce, w którym może załatwić swoje potrzeby. Kuweta jest jedynym miejscem w domu, w którym kot może kopać i będzie to często instynktownie starał robić.

Opieka nad Twoim zwierzęciem

Czesanie i czyszczenie

Koty są zwierzętami dbającymi o czystość. Same kilka razy dziennie dbają o swoją sierść. Czasami jednak potrzebują naszej pomocy.

Czesanie

Koty krótkowłose potrzebują czesania tylko raz na jakiś czas, np. na wiosnę w okresie linienia. Koty długowłose wymagają regularnego, codziennego czesania za pomocą specjalnej szczotki drucianej, by ich sierść pozostawała gładka i błyszcząca.

Pazury 

Koty żyjące wewnątrz potrzebują czasami skrócenia pazurków. Twój weterynarz na pewno doradzi Ci, co do poprawnego sposobu ich skracania.

Czas kąpieli

Większość kotów boi się wody, dlatego należy je kąpać wyłącznie, jeżeli zaistniała taka konieczność. Do kąpieli należy zastosować delikatny szampon dla kotów.

Kuweta

Każdego dnia należy usunąć brudny żwirek z kuwety i zastąpić ją czystym. Dwa razy w tygodniu należy umyć całą kuwetę gorącą wodą i wymienić cały żwirek. Przy stosowaniu niektórych typów ściółek dla kotów możesz przedłużyć okres do kolejnej wymiany ściółki, na przykład stosując Vitakraft Magic Clean® (aż do czterech tygodni). Do mycia kuwety nie należy stosować silnych środków czystości. Koty mają bardzo czuły węch!