Nasze nowe produkty dla zwierząt!

Odkryj teraz!

Przewodnik

Zobacz nasz przewodnik o innych gryzoniach, ich zachowaniu i wychowaniu.

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Gryzonie znaleźć można na całym świecie, przystosowane są do rożnych typów środowisk. Wiele gatunków zalicza się do popularnych zwierząt domowych, podczas gdy popularność innych gatunków rośnie powoli. Istotne jest jedno, by zapamiętać, iż każdy gryzoń posiada swoje własne wymagania w zakresie zdrowej diety, ćwiczeń i środowiska życia.

Lista potrzebnych akcesoriów

  • klatka o odpowiedniej wielkości
  • wytrzymała miska do karmienia
  • przegródka na siano do codziennego użytku
  • siano, np. produkty z serii VitaVerde® NATURE MIX mniszek lekarski & nagietek
  • butelka na wodę ze świeżą wodą lub napój Vitakraft Aqua Drink
  • budka do spania i odpoczynku
  • słony lizak zawierający ważne minerały i pierwiastki śladowe
  • karma podstawowa, np. Vitakraft Vita® Special 
  • kolby Vitakraft Kräcker®, by zająć zwierzę oraz ułatwić mu ścieranie zębów

Rady przy kupnie gryzoni

Wielu entuzjastycznych hodowców przyzwyczaiło się do hodowli chomików lub świnek morskich, decydując się na znalezienie innych gatunków gryzoni, których wygląd i zachowanie wydaje się być interesujące. Zwierzęta te można zakupić od odpowiedzialnych hodowców lub w wysokiej jakości sklepach z artykułami dla hodowców. Gryzonie, czekające na nowy dom znaleźć można także często w schroniskach lub fundacjach.

Cechy zdrowego gryzonia

  • energiczne, czujne zachowanie (Nie należy zapominać, że niektóre gatunki prowadzą życie nocne, w dzień natomiast śpią!)
  • gęsta sierść
  • błyszczące, jasne oczy
  • suchy nos
  • czyste okolice odbytu

Opieka nad Twoim zwierzęciem

Poza zapewnieniem odpowiedniego pokarmu, gryzoń powinien posiadać odpowiednią klatkę, która jest mu potrzebna do długiego i zdrowego życia. Gryzonie potrzebują klatki o odpowiednich wymiarach oraz rozrywki, która zaspokoi ich naturalne instynkty. W zależności od gatunku mogą również potrzebować pobytu poza klatką, możliwości wspinania się, towarzystwa innych osobników tego samego gatunku lub miejsca, w którym mogłyby kopać nory. Kopanie jest niezwykle ważne dla tych gryzoni, które na wolności żyją w norach podziemnych.

Czesanie

Wiele gryzoni samodzielnie dba o sierść. Jedyną czynnością, którą będziesz zmuszony wykonywać jest regularne czyszczenie klatki (zwłaszcza miejsca do karmienia i kącika WC) oraz w zależności od konkretnego gatunku zapewnić piasek lub czasami przeczesać zwierzęciu sierść.

Czyszczenie klatki Twojego gryzonia

W zależności od gatunku, wielkości klatki i liczby osobników należy czyścić ściółkę w klatce raz w tygodniu. Kilka razy w tygodniu należy posprzątać również kącik WC. W regularnych odstępach czasu należy czyścić samą klatkę, wyposażenie i miskę na karmę, szufladkę na siano itd. W tym celu należy stosować ciepłą wodę.

Klatkę należy umyć raz w miesiącu ciepłą wodą i dokładnie ją posprzątać. Nie należy stosować silnych środków czystości. W przypadku takiej konieczności do czyszczenia najbardziej zanieczyszczonych miejsc należy zastosować twardą szczotkę i odrobinę środka czystości lub octu. Następnie należy wszystko wypłukać w czystej wodzie i pozostawić do wyschnięcia. Dopiero wtedy można przygotować ściółkę dla swojego zwierzęcia i włożyć akcesoria. Przestrzeganie regularnego czyszczenia sprawi, że klatka Twojego zwierzęcia pozostanie czysta i higieniczna.

Żywienie

Żywienie doskonałe

Gryzonie przystosowały się do życia w wielu różnych środowiskach na całym świecie. W wyniku tego ich pożywienie znacznie się różni. Oprócz osobników roślinożernych, żywiących się ziarnami oraz tych, które jedzą trawę, liście i korzenie, wśród gryzoni znaleźć można także gatunki wszystkożerne, które polują na owady i inne zwierzęta. Gryzonie, które hodowane są w domu muszą więc otrzymywać pożywienie, które spełnia ich konkretne wymagania.

Rady podczas karmienia

  • Należy podawać różnorodny pokarm.
  • Należy podawać pokarm kilka razy dziennie w mniejszych porcjach.
  • Do szufladki na siano należy podawać świeże siano gatunkom, którego tego potrzebują.
  • Należy zapewnić do dyspozycji świeżą wodę lub napój Vitakraft Aqua Drink.
  • Każdego dnia należy podawać świeże pożywienie w formie owoców i warzyw (np. marchewka, natka marchewki, jabłka, papryka).
  • Należy usuwać świeże pożywienie, jeżeli zacznie wysychać.
  • Wiele gatunków gryzoni potrzebuje czegoś do gryzienia, w celu ścierania zębów, np. kolby Kräcker®.

Zachowanie i wychowanie

Nowy członek Twojej rodziny

Najlepszym sposobem transportu Twojego nowego lokatora do domu ze sklepu hodowcy lub od innego hodowcy jest bezpieczna skrzynka transportowa.

Zaraz po przywiezieniu gryzonia do domu należy umieścić go we wcześniej przygotowanej klatce i pozostawić kilka pierwszych dni w spokoju, by mógł przywyknąć do nowego miejsca. Twój pupil potrzebuje po prostu czasu, by zapoznać się z nieznanym środowiskiem.

Jak tylko zwierzę się zaaklimatyzuje, będziesz mógł powoli przyzwyczajać go do obecności ludzi. Najlepiej zrobić to z pomocą smakowitej przekąski, np. chrupiących kolb Kräcker® lub pachnącej, świeżej karmy. Należy zwracać się do niego spokojnym tonem i nie wykonywać szybkich ruchów. Nie zapomnij również, iż nie możesz sięgać po gryzonia z góry, ponieważ traktuje on ruch ten instynktownie jako niebezpieczeństwo. Drapieżne ptaki i inni naziemni drapieżnicy atakują z reguły z góry!

Formularz konaktowy

Masz pytania dotyczące innych gryzoni?

Tutaj znajdziesz formularz kontaktowy.