Przewodnik o królikach

Zobacz nasz przewodnik o królikach, ich zachowaniu i ich wychowaniu.

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Króliki są dobrodusznymi zwierzętami domowymi, które kochają towarzystwo innych królików i łatwo się nimi opiekować. Mimo to jednak należy posiadać o nich podstawowe informacje, jeszcze przed kupnem zwierzęcia. By Twój pupil miał długie i szczęśliwe życie, ważne jest, by zapewnić mu odpowiednie środowisko.

Lista potrzebnych akcesoriów

  • wystarczająco duża klatka dla królików
  • duża miska na pokarm, np. naczynie z ceramiki
  • przegródka na siano do codziennego użytku
  • siano, np. VitaVerde® 
  • butelka na picie ze świeżą wodą lub napój Vitakraft Aqua Drink
  • budka do spania i odpoczynku
  • miękka, delikatna ściółka, np. Comfort classic wykonana z wiórków drewna lub wykonane ze słomianych granulek
  • słone lizaki zawierające ważne minerały i mikroelementy
  • karma podstawowa, na przykład Vitakraft Menu Vital
  • kolby Vitakraft Kräcker®, by zająć zwierzę oraz pomóc w ścieraniu zębów

Rady przy zakupie królika 

Króliki można zakupić w prawie każdym sklepie dla hodowców lub bezpośrednio od profesjonalnego hodowcy. Adresy hodowców otrzymać można od Stowarzyszenia Hodowców Królików, które posiada swoją filię w większości miast. Bardzo często króliki czekają również na znalezienie nowego domu w schroniskach czy fundacjach.

Jeżeli zdecydujesz się na kupno królika, upewnij się, że ma co najmniej 7-8 tygodni. Nie zapomnij również, że króliki są towarzyskimi zwierzętami, które uwielbiają towarzystwo innych królików.

Cechy zdrowego królika:

  • energiczne i ostrożne zachowanie
  • gęsta sierść
  • błyszczące, jasne oczy
  • suchy nos
  • czyste uszy
  • czyste okolice odbytu

Odpowiednie miejsce na klatkę Twojego królika

Najlepszym miejscem na umieszczenie klatki dla królików jest jasny i cichy kąt pomieszczenia. Nie powinno się wybierać bardzo nasłonecznionych miejsc, należy unikać przeciągów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia królika. Zwierzęta te mają wrażliwy słuch - słyszą sekwencje dźwięków nieodczuwalne dla ludzkiego ucha, klatka więc nie powinna znajdywać się blisko telewizora lub podobnych urządzeń.

W lecie króliki bardzo chętnie przebywają w bezpiecznym, zewnętrznym wybiegu, np. na balkonie z zadaszeniem lub zacienionym miejscu w ogrodzie. Należy chronić je przed ciekawskimi kotami. Wybieg powinien być zabezpieczony za pomocą drucianej siatki. Podłoże wybiegu również powinno posiadać odpowiednie zabezpieczenie - nie zapomnij, że króliki lubią kopać nory!

Opieka nad Twoim zwierzęciem

Ćwiczenia w formie zabawy 

Króliki lubią ruch, potrzebują więc wystarczającej przestrzeni, by mogły biegać i bawić się. Klatka królika powinna być więc wystarczająco przestronna, by królik miał możliwość skakania oraz stania na tylnych łapkach. By Twój królik pozostał szczęśliwy i zdrowy, powinieneś pamiętać o codziennym wypuszczaniu go z klatki: króliki kochają bieganie i skakanie w bezpiecznym ogrodzie lub domu. Dzięki temu mają, co badać i odkrywać! Pamiętaj, żeby mieć na nie oko, jeżeli znajdują się poza klatką!

Czyszczenie klatki

W zależności od wielkości klatki oraz liczby hodowanych osobników konieczne jest usunięcie ściółki raz lub dwa razy w tygodniu, wyczyszczenie kącika WC za pomocą wilgotnej szmatki i rozsypanie na dnie nowej ściółki. Należy wypłukać butelkę na picie oraz miskę na karmę ciepłą, czystą wodą. Klatkę należy posprzątać dokładnie raz w miesiącu: należy wypłukać całą klatkę oraz kratki w wannie z ciepłą wodą. Nie można jednak stosować silnych środków czyszczących.

Czystość i zdrowie

Króliki są zwierzętami, które same dbają o własną higienę i utrzymują swoją sierść w czystości. Nie będziesz więc musiał spędzać zbyt wiele czasu, by zadbać o ich czystość.

Sierść

W okresie linienia na wiosnę i jesień powinno się wyczesywać królika niezbyt twardą szczotką, delikatnie usuwając starą sierść. Pamiętaj, że królika nie można kąpać lub myć pod prysznicem, ponieważ mogłoby to negatywnie wpłynąć na jego zdrowie. Króliki długowłose potrzebuję regularnego czesania, natomiast angory wymagają skracania sierści.

Pazury i zęby

Większość królików hodowanych wewnątrz wymaga czasami skrócenia pazurków. Przy wykonywaniu tej czynności należy postępować z zachowaniem dużej ostrożności, ponieważ w pazurkach znajdują się nerwy i naczynia krwionośne, których nie można uszkodzić. Porady na temat sposobów przycinania pazurków udzielą Ci specjaliści w profesjonalnych sklepach dla hodowców oraz weterynarz. Pamiętaj również, by raz na jakiś czas skontrolować uzębienie królika, a w razie stwierdzenia problemów, skontaktuj się z weterynarzem.

Żywienie

Żywienie doskonałe

Króliki pochodzą z zielonych łąk Europy Południowej. Te roślinożerne zwierzęta żywią się przede wszystkim nasionami, różnymi gatunkami traw i owocami.

By Twoje króliki były zadowolone i nie miały problemów ze zdrowiem, pozostając w dobrej kondycji potrzebują pożywienia, które zostało stworzone z uwzględnieniem ich konkretnych potrzeb żywieniowych.

Procedury firmy Vitakraft przy produkcji karmy zapewniają optymalne przystosowanie do wymogów fizjologicznych pożywienia królików: mają dokładnie taką zawartość składników odżywczych i innych korzystnych składników, które pozwolą Twoim pupilom na długie i zdrowe życie. W przypadku królików nasze produkty zapewnią wysoką zawartość błonnika, witamin, karmy ekologicznej i minerałów. No i oczywiście charakteryzują się wspaniałym smakiem! Szeroki asortyment różnych produktów Vitakraft pozwoli Ci na podawanie swoim zwierzątkom przyjemnego i różnorodnego pożywienia.

Rodzaje karmy:

Karma podstawowa: 
Karma podstawowa Menu Vital pokryje wszystkie podstawowe potrzeby żywieniowe Twojego królika.

Karma z błonnikiem: 
Karma z błonnikiem zawiera dużo błonnika niezbędnego do utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego Twojego królika. Błonnik wymaga porządnego gryzienia i przeżuwania, co zapewni Twojemu królikowi zdrowe zęby. Do karmy z błonnikiem należy siano VitaVerde® Alpine Meadow, VitaVerde® Nature plus mieszanki siana o różnym smaku wraz z mniszkiem lekarskim oraz Emotion® Nature Special o różnych smakach wraz z zielonym owsem.

Kräcker: 
Kolby do obgryzania pełnią wiele różnych funkcji. Króliki muszą zawalczyć o swoje pożywienie, podobnie jak w swoim środowisku naturalnym, co zajmie je na jakiś czas, zapobiegając nudzie. Obgryzanie twardych kolb Kräcker® pomoże również w procesie ścierania wciąż rosnących zębów, zapewniając im zdrowie.

Przekąski:
Przekąski takie jak Drops są przede wszystkim rodzajem nagrody, pomagają także w szkoleniu zwierzęcia i rozwoju odpowiedniej relacji.

Suplementy diety: 
Suplementy diety takie jak VITA Fit® dodadzą Twojemu pupilowi siły i zdrowia. Spełniają konkretne potrzeby energetyczne, zgodnie z różnymi etapami życia. Na przykład w okresie wzrostu, po chorobie lub podczas ciąży. Są odpowiednie również dla szczególnie aktywnych zwierząt. 

Rady podczas karmienia:

  • Należy podawać pokarm kilka razy dziennie mniejsze porcje karmy.
  • Należy podawać różnorodny pokarm.
  • Należy codziennie podawać świeże siano.
  • Należy dbać o ty, by Twoje zwierzę miało wciąż dostęp do świeżej wody lub napoju Vitakraft Aqua Drink.
  • Należy codziennie podawać soczyste pożywienie, np. owoce i warzywa. Króliki uwielbiają szczególnie marchew, natkę marchewki, mniszek lekarski i paprykę.
  • Należy usuwać świeże pożywienie, jeżeli zacznie wysychać.
  • Twoje zwierzę powinno mieć zawsze do dyspozycji coś do podgryzania, np. kolby Kräcker®, które zapewnią zdrowie zębów, nie zapomnij również o świeżym sianie.

Zachowanie i wychowanie

Zachowanie

Nie jest faktem zaskakującym, iż króliki są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Są nie tylko słodkie, ale także bardzo inteligentne i aktywne, potrafią stworzyć silne więzi ze swoim właścicielem. Jak tylko przyzwyczają się do nowego miejsca z pewnością będą wyskakiwać Ci na kolana i domagać się głaskania.

Nie możesz jednak zapominać, że dzikie króliki - przodkowie tych domowych żyły w ogromnych koloniach. Dlatego Twój królik będzie najbardziej zadowolony z towarzystwa innych osobników swojego gatunku.

Pierwsze godziny królika w nowym domu

Klatka dla królika powinna zostać przygotowana jeszcze przed przywiezieniem go do domu. Podczas pierwszych kilku dni należy pozostawić królika w ciszy i spokoju, by mógł przyzwyczaić się do nowej przestrzeni. Jeżeli posiadasz dwa króliki, które muszą się zapoznać, postępuj ostrożnie, śledząc je uważnie.

Jak oswoić królika

Króliki mają rozrywkowy charakter, stosunkowo szybko nawiązują nić porozumienia ze swoim właścicielem. Jeżeli wykażesz się odrobiną cierpliwości, bardzo szybko uda Ci się nawiązać ze swoim pupilem bardzo bliską relację. Od samego początku powinieneś zwracać się do królika cichym i przyjaznym tonem, nazywając go jego imieniem Po kilku dniach, gdy królik przyzwyczai się do nowego miejsca, możesz rozpocząć proces przyzwyczajania go do Twojego dotyku. Możesz dać mu smakowitą przekąskę, np. Vitakraft Drops. To pozwoli mu przyzwyczaić się do zapachu Twoich dłoni i będzie pozwalał Ci na pieszczoty.

Nasze nowe produkty dla królików!

Odkryj teraz!