Nasze nowe produkty dla szczurów domowych!
Odkryj teraz!Przewodnik o szczurach domowych
Zobacz nasz przewodnik o szczurach, ich zachowaniu i wychowaniu.Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria
Szczury są aktywnymi i inteligentnymi zwierzętami, a człowiek nigdy się z nimi nie nudzi. Szury również potrzebują zabawy, np. towarzystwa innych osobników z własnego gatunku, dużej klatki i różnorodnych możliwości do zabawy i wspinaczki.
Lista potrzebnych akcesoriów
- klatka o odpowiedniej wielkości
- wytrzymała miska do karmienia
- przegródka na siano do codziennego użytku
- butelka na picie ze świeżą wodą lub napój Vitakraft Aqua Drink
- budka do spania i odpoczynku
- naturalne gałązki, liny i małe drabinki do wspinania
- do zabawy: kartonowe rurki, huśtawki drewniane, huśtawki wiszące, itd.
- kamień dla gryzoni, który posiada cenne minerały, np. kamień mineralny VITA Fit®
- materiał do posłania do spania, np. resztki materiału lub siano z serii VitaVerde®
- miękka, chłonna ściółka, np. Comfort classic wykonana ze zrębków drewna lub wykonane ze słomianych granulek
- główny pokarm, np. Vitakraft VITA® Special lub Menu Vital
- kolby Vitakraft Kräcker®, by zająć zwierzę oraz do ścierania zębów
Rady przy kupnie szczurów
Szczury można zakupić w prawie każdym sklepie dla hodowców lub bezpośrednio u nich. Bardzo często czekają również na znalezienie nowego domu w schroniskach. Hodowcy bardzo często oferują młode szczury o różnym umaszczeniu. Jeżeli zdecydujesz się na kupno szczura, upewnij się, że ma co najmniej 4-6 tygodni.
Cechy zdrowego szczura:
- energiczne zachowanie i ciekawość
- jasne i błyszczące oczy
- czysta sierść
- czyste okolice odbytu
Odpowiednie miejsce na klatkę Twojego szczura
Klatkę dla szczurów najlepiej umieścić w cichym i dobrze oświetlonym miejscu. Zwierzęta te nie lubią wysokich temperatur, dlatego klatka nie powinna stać w miejscu narażonym na bezpośrednie promienie słoneczne. Szczury szybko się przeziębiają, dlatego należy zapewnić, by klatka nie stała w przeciągu.
Opieka nad Twoim zwierzęciem
Szczur do prowadzenia spokojnego życia potrzebuje towarzystwa innych osobników ze swojego gatunku, dlatego szczury powinno się hodować przynajmniej parami. Może to być osobnik tej samej płci lub też płci przeciwnej. Jednak w drugim przypadku najlepiej poddać samca kastracji, by zapobiec rozmnażaniu. Jeżeli będziesz zaznajamiać dwa obce szczury, postępuj ostrożnie, na początku należy je pilnować.
Czystość i zdrowie
Szczury są stworzeniami niezwykle czystymi, kilka razy dziennie poświęcają swój czas na higienę osobistą. Zazwyczaj nie wymaga pomocy człowieka. W lecie wiele szczurów z chęcią korzysta z odświeżających kąpieli. W tym celu należy napełnić letnią wodą płytką miskę. Podczas kąpieli należy pilnować zwierzęcia. Następnie dokładnie je osuszyć i nie pozostawiać w przeciągu, by się nie przeziębiło.
Pazury i zęby
Podobnie jak inne gryzonie szczury także posiadają zęby, które rosną im przez całe życie. Do ścierania zębów potrzebują czegoś do gryzienia, na przykład kolby Kräcker® firmy Vitakraft.
Jeżeli szczury posiadają zbyt długie pazury, należy zwrócić się do weterynarza w celu ich skrócenia. By nie doszło do wydłużenia pazurów, najlepiej umieścić w klatce kamień lub szorstką płytkę, by szczury mogły za ich pomocą ścierać pazury.
Klatka dla szczura
Akcesoria do szczurzej klatki
Ze względu na fakt, iż szczury lubią biegać i wspinać się, powinny mieć wystarczająco przestronną klatkę. Zwierzęta te lubią klatki z różnymi platformami połączonymi drabinkami oraz sznurkami lub naturalnymi gałązkami. Co jakiś czas powinno dojść do zmiany zabawek i urządzeń, by szczury mogły zabawić się czymś nowym i ekscytującym.
Odpowiednie miejsce na klatkę Twojego szczura
Idealne miejsce na klatkę dla Twojego szczura to cichy kąt w pomieszczeniu, gdzie klatka nie będzie stała w przeciągu oraz w zasięgu bezpośrednich promieni słonecznych. Należy unikać miejsc z dużymi wahaniami temperatur.
Czyszczenie klatki dla szczurów
Szczury lubią czysty i posprzątany dom. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest codzienne przemywanie czystą wodą miski na karmę i butelki na wodę. Dwa razy w tygodniu należy umyć dno klatki gorącą wodą i wymienić ściółkę. Jest to również okazja do kontroli ściółki w budce do spania, a w razie potrzeby do jej wymiany. W zależności od potrzeby należy czyścić kratki klatki, zabawki, gałązki i pozostałe akcesoria. Nie należy stosować silnych środków czystości.
Jak się bawić
Szczury kochają niespodzianki. Pomimo, iż rozrywkę znajdują w swojej klatce, uwielbiają różnorodność. Są to inteligentne osobniki, które chętnie podejmują wyzwania. Możesz na przykład zakopać w piasku przekąskę, którą szczur będzie musiał sam znaleźć. Możesz również stworzyć skomplikowaną konstrukcję z drabinkami, rurkami i drabinkami linowymi oraz sieciami.
Żywienie
Żywienie doskonałe
Podstawą diety szczurów udomowionych są przede wszystkim ziarna, nasiona, orzechy i warzywa, chociaż wymagane jest także białko zwierzęce. Szczury lubią kosztować przysmaków, uwielbiają przekąski.
Są zwierzętami wszystkożernymi, co nie oznacza jednak, że można im podawać resztki jedzenia! Podobnie jak inne zwierzęta, by pozostały zdrowe wymagają pożywienia, które zostało stworzone z uwzględnieniem ich konkretnych potrzeb żywieniowych i zawiera wszystko to, co potrzebują do prowadzenia aktywnego trybu życia: chrupiące zboża, smaczne owoce, wysokiej jakości białka, minerały i witaminy. Poza zdrową żywnością szczury potrzebują również świeżej wody pitnej i czegoś do obgryzania, by nie doszło do przerostu ich zębów.
Rodzaje karmy
Karma podstawowa:
Karmą podstawową jest Menu Vital - sprawdzona karma firmy Vitakraft, które zaspokoi podstawowe potrzeby energetyczne Twojego szczura.
Karma z błonnikiem:
Karma ta posiada wysoką zawartość błonnika. Błonnik wymaga porządnego gryzienia i przeżuwania, co zapewni Twojemu szczurowi zdrowe zęby. Do karmy z błonnikiem należy siano VitaVerde®, VitaVerde ® Nature plus mieszanki siana o różnym smaku wraz z mniszkiem lekarskim.
Kräcker®:
Kolby do obgryzania pełnią wiele różnych funkcji. Szczury muszą zawalczyć o swoje pożywienie, podobnie jak w swoim środowisku naturalnym, co zajmie je na jakiś czas, zapobiegając nudzie. Obgryzanie twardych kolb Kräcker® pomoże również w procesie ścierania wciąż rosnących zębów, zapewniając im zdrowie.
Przekąski:
Przekąski takie jak Drops są przede wszystkim rodzajem nagrody, pomagają także w szkoleniu zwierzęcia i stworzeniu odpowiedniej relacji.
Suplementy diety:
Suplementy diety, na przykład VITA Fit® minerala VITA Fit® witamin C spełniają konkretne wymagania w zakresie wyżywienia, w różnych etapach życia, np. w okresie wzrostu, po chorobie lub w okresie ciąży. Są odpowiednie również dla szczególnie aktywnych zwierząt.
Rady podczas karmienia:
- Należy podawać karmę o określonej godzinie, jeżeli to możliwe - rano i wieczorem.
- Należy podawać różnorodny pokarm.
- Do oddzielnej miski należy wkładać świeżą karmę.
- Codziennie podawaj świeżą wodę pitną lub napój Aqua Drink.
- Do ścierania zębów szczury potrzebują czegoś do gryzienia, na przykład kolby Kräcker®.
- Codziennie należy usuwać resztki świeżej karmy i suchą karmę zieloną.
- Podawanie zwierzętom słodyczy oraz resztek ludzkiego jedzenia może prowadzić do wystąpienia chorób.
Zachowanie i wychowanie
Wszystkie szczury mają swoją własną osobowość. Pomimo, iż czasami mogą zachowywać się z rezerwą, są zwierzętami niezwykle ciekawskimi. Z dużą dozą cierpliwości i uwagi właścicieli te inteligentne stworzenia z czasem oswoją się i zaufają właścicielowi. Zaraz po stworzeniu więzi zaufania, szczury lubią głaskanie i chętnie przechadzają się po swoich właścicielach.
Poznawanie
Kiedy szczur po raz pierwszy znajdzie się w swoim nowym domu potrzebuje dużo spokoju. Nawiązywanie kontaktu można rozpocząć dopiero po przeminięciu strachu, gdy zwierzę rozpoczyna rozpoznawać okolicę.
Zachowanie wobec innych szczurów
Szczury bardzo szybko się uczą i potrafią kochać. Jako stworzenie żyjące w grupie, z silnym poczuciem świadomości społecznej, szczury wzajemnie czyszczą sobie sierść, lubią się przytulić podczas snu. W połączeniu z ich wysoką inteligencją, to zachowanie społeczne jest wyraźnym rysem, które czyni ze szczura wspaniałego przyjaciela.
Jak oswoić szczura
Wszystkie szczury są prawdziwymi indywidualistami i mają tendencję do odrębnych zachowań. Nie istnieje więc uniwersalna metoda, w jaki sposób poznać i oswoić swojego szczura. Wielu osobników jest tak ciekawych, iż aktywnie szukają kontaktu z człowiekiem. W przypadku innych inicjatywa musi wyjść ze strony człowieka, który powinien starać się do nich zbliżyć. W przypadku szczególnie płochych osobników zastosowanie znajduje sprawdzona taktyka - należy umieścić stare, noszone części garderoby (np. skarpetki) do klatki, jako materiał do spania, by Twój nowy pupil miał możliwość przyzwyczajenia się do Twojego zapachu.
Formularz kontaktowy
Maszy pytania dotyczące szczurów domowych?