Nasze nowe produkty dla szynszyli!

Odkryj teraz!

Przewodnik o szynszylach

Zobacz nasz przewodnik o szynszylach, ich zachowaniu i ich wychowaniu.

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Szynszyle są aktywnymi gryzoniami, które chętnie biegają i są wprost stworzone do roli domowych pupili. Jeżeli poświęcisz trochę czasu, by poznać charakter tych zwierząt, będziesz mógł stworzyć im optymalne warunki do życia wraz z odpowiednią klatką, doborem odpowiedniej karmy i akcesoriami, które nie pozwolą im się nudzić. Musisz jednak również wiedzieć o kilku ważnych rzeczach, zanim zdecydujesz się na kupno szynszyli.

Lista potrzebnych akcesoriów

  • wystarczająco duża klatka dla szynszyli
  • wytrzymała, zmywalna miska do karmienia
  • przegródka na siano do codziennego użytku
  • butelka na picie ze świeżą wodą lub napój Vitakraft Aqua Drink
  • budka do spania i odpoczynku
  • grube, naturalne gałęzie, platformy do siedzenia na różnych wysokościach oraz drabinki do wspinania
  • do zabawy i wypełnienia czasu wolnego szynszyla: kartonowe rury, drewniane huśtawki, itp.
  • kamień dla gryzoni, który posiada cenne minerały, np. VITA Fit® sól dla gryzoni
  • materiał na ściółkę do spania, np. siano z serii VitaVerde® lub resztki materiału
  • miękka, ssąca ściółka, np. Comfort classic wykonana ze zrębków drewna
  • karma podstawowa, np. granulat Vita Fit® Vitamin Pellets
  • kolby Vitakraft Kräcker®, by zająć zwierzę oraz do ścierania zębów

Rady przy zakupie szynszyli

Szynszylę można zakupić w prawie każdym sklepie dla hodowców lub bezpośrednio u nich. Bardzo często szynszyle czekają również na znalezienie nowego domu w stacjach ratunkowych. Jeżeli zdecydujesz się na kupno szynszyli, upewnij się, że ma co najmniej osiem tygodni. Ze względu na fakt, iż szynszyle rozpoczynają swoją aktywność dopiero o zmroku, najlepszym czasem na znalezienie nowego pupila jest późne popołudnie.

Cechy zdrowej szynszyli:

  • energiczne zachowanie (w odpowiedniej porze dnia)
  • gęsta, równomierna sierść bez łysiny
  • suchy i czysty nos
  • jasne i błyszczące oczy
  • równa sierść bez łupieżu i strupków
  • zdrowe przednie zęby, które powinny mieć kolor żółto-pomarańczowy i być równoległe
  • czyste okolice odbytu, treściwe owalne odchody

Opieka nad Twoim zwierzęciem

Szynszyle potrzebują dużej klatki, o wystarczającej powierzchni do biegania. Powinny również posiadać regularną możliwość (najlepiej codziennie), by wyjść z klatki i zaspokoić swoją potrzebę ruchu. Nie zapomnij jednak: silny instynkt szynszyli do obgryzania przedmiotów może doprowadzić do uszkodzenia mebli. Powinieneś więc zawsze pilnować swojego pupila, jeżeli znajduje się poza klatką.

Czystość i zdrowie

Szynszyle są zwierzętami, które dbają o czystość, ich zapach jest bardzo delikatny. Nie wymagają bezpośredniej pomocy w zakresie higieny, jednak powinieneś zapoznać się z następującymi informacjami.

Sierść

W swoim naturalnym środowisku szynszyle same dbają o swoją sierść czyszcząc ją i odtłuszczając regularnymi „kąpielami“ w delikatnym piasku. Jest to jedyny sposób, który umożliwia im zachowanie swojej ochronnej warstwy izolacyjnej na swojej jedwabnej, gładkiej sierści. Codzienna kąpiel piaskowa, np. w Sandy Chinchilla firmy Vitakraft jest więc kwestią bardzo istotną do zachowania zdrowia, wyglądu i zadowolenia szynszyli.
Pomimo, że ich gładka i miękka sierść tak bardzo nas kusi, szynszyle z reguły nie lubią regularnego głaskania, ponieważ na ich sierści osadza się tłuszcz z ludzkich rąk.

Zęby

Przednie zęby szynszyli rosną przez całe ich życie. Do ścierania zębów potrzebne są szynszylom twarde przedmioty, np. kolby Kräcker® lub naturalne gałęzie z drzew owocowych. Ważną rolę w utrzymywaniu zdrowych zębów pełni również siano, ponieważ zwierzę musi go długo żuć. Jeżeli Twoja szynszyla ma problemy z zębami, powinieneś zwrócić się do swojego weterynarza z prośbą o radę.

Klatka dla szynszyli

Szynszyle są z natury zwierzętami niezwykle energicznymi, lubiącymi biegać i skakać. Klatka powinna więc dawać im odpowiednią przestrzeń i być wysoka. Odpowiednim rozwiązaniem jest woliera dla małych ptaków, do której można wstawić platformy na różnych wysokościach. Przy kupnie należy sprawdzić, czy otwór drzwiowy jest przystosowany do wielkości szynszyli.

Wyposażenie klatki szynszyli

Wszystkie klatki dla szynszyli muszą oferować wiele możliwości i form zabawy i wspinania. Pręty powinny być odpowiednio grube, by szynszyla nie przegryzła ich i nie uciekła. Pręty pomalowane farbą lub powleczone plastikiem mogą zranić Twojego zwierzaka.

Odpowiednie miejsce na klatkę Twojej szynszyli

Szynszyla śpi w dzień, dlatego powinna przebywać w spokojnym miejscu. Doskonały będzie jasny, mało dostępny kąt pomieszczenia. Najlepiej umieścić klatką na wysokości mostku, by zwierzę nie musiało obawiać się ruchów z góry. Klatka nie powinna stać na zbyt ciepłym miejscu, idealna temperatura pokojowa wynosi 18°C. Nawet w lecie temperatura długofalowo nie powinna być wyższa niż 25°C. Szynszyle nie lubią przeciągu ani bezpośrednich promieni słonecznych.

Czyszczenie klatki dla szynszyli

Czyszczenie należy przeprowadzać wieczorem, zaraz po obudzeniu się szynszyli. Należy usunąć i wymienić brudne siano i wilgotną ściółkę (wraz ze ściółką z budki do spania) kilka razy w tygodniu.
Raz na tydzień należy dokładnie wyczyścić całą klatkę. Należy umyć butelkę na picie, miskę na karmę, piasek, wyczyścić podłogę klatki gorącą wodą i wymienić ściółkę. Raz w miesiącu należy również umyć gałązki do wspinania gorącą wodę, a następnie dobrze je wysuszyć. Nie należy stosować silnych środków czystości.

Stworzenie naturalnego środowiska

Szynszyle lubią w swojej klatce towarzystwo osobników z tego samego gatunku. W swoim środowisku naturalnym żyją w koloniach, nie są więc przyzwyczajone do prowadzenia samotnego trybu życia. Zazwyczaj najlepszymi towarzyszami są osobniki o płci przeciwnej lub dwie samiczki, które wychowały się razem. W jednej klatce może również przebywać dwóch samców, jednak w pobliżu nie może znajdować się samiczka, o którą mogliby walczyć.
W przypadku dwóch obcych osobników należy postępować niezwykle ostrożnie przy ich zaznajamianiu. Każdy, kto hoduje grupę szynszyli, w której znajduje się niewykastrowany samiec, musi liczyć się z narodzinami nowych osobników.

Żywienie

Żywienie doskonałe

Szynszyle są przyzwyczajone do pożywienia, które znajduje się w ich naturalnym środowisku w Andach w Ameryce Południowej. Są to przede wszystkim składniki o niskiej zawartości substancji odżywczych i wysokiej zawartości błonniku, np. warzywa, zioła, trawa, korzonki, kora, a czasami również owoce.
Innymi słowy, szynszyle są prawdziwymi roślinożercami, którzy potrzebują pożywienia bogatego w błonnik również jako zwierzęta hodowlane. Doskonale spełnia te wymogi siano i wyspecjalizowana karma podstawowa, np. granulat Vitakraft Pellety dla szynszyli. Doskonałym dodatkiem będą suszone zioła i kamień mineralny. Szynszyle są bardzo impulsywnymi gryzoniami z ogromem energii, dlatego powinieneś dopilnować, by w ich klatce zawsze znajdowała się kolba Kräcker®. Lubią również ogryzać świeże gałązki z drzew owocowych.

Rodzaje karmy

Karma główna:
Wszystkie wymogi podstawowe dotyczące pokarmu szynszyli spełnia karma podstawowa taka jak Pellety lub VITA® Special.

Karma z błonnikiem: 
Karma z błonnikiem zawiera dużo błonnika niezbędnego do utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego Twojej szynszyli. Błonnik wymaga porządnego gryzienia i przeżuwania, co zapewni Twojej szynszyli zdrowe zęby. Do karmy z błonnikiem należy siano VitaVerde®, VitaVerde ® Nature plus mieszanki siana o różnym smaku wraz z mniszkiem lekarskim oraz Emotion® Nature Special o naturalnym składzie.

Kräcker®:
Te kolby do obgryzania pełnią wiele różnych funkcji. Szynszyle muszą zawalczyć o swoje pożywienie, podobnie jak w swoim środowisku naturalnym, co zajmie je na jakiś czas, zapobiegając nudzie. Obgryzanie twardych kolb Kräcker® pomoże również w procesie ścierania wciąż rosnących zębów, zapewniając im zdrowie. 

Przekąski:
Smakowite przekąski z wysoką zawartością warzyw lub owoców takie jak VitaVerde® Nature Mix owoce i warzywa zapewniają różnorodność pokarmu gryzoni i można ją stosować w formie nagrody. Przekąski mogą być użyteczną pomocą podczas wzajemnego poznawania i oswajania szynszyli.

Rady podczas karmienia:

  • Zwierzę należy karmić zawsze w nocy.
  • Powinno mieć zawsze do dyspozycji siano.
  • Należy śledzić ilość karmy podstawowej, którą otrzymuje zwierzę.
  • Codziennie należy podawać świeżą wodę lub napój Vitakraft Aqua Drink.
  • Należy zapewnić, by szynszyle miały coś do gryzienia i ścierania zębów, np. naturalne gałęzie z drzew lub kolby Kräcker®.
  • Najodpowiedniejsze jest podawanie zwierzęciu przekąski w chwili, gdy wychodzi, by się pobawić.
  • Należy zapewnić zwierzęciu odpowiednią ilość witamin i minerałów, podając mu np. VITA Fit® 
  • Należy podawać małe ilości świeżych owoców, orzeszków i pokarmu zielonego.

Zachowanie i wychowanie

Przy odpowiednio spokojnym zachowaniu szynszyla bardzo szybko oswaja się i często nawet reaguje na swoje imię. Szynszyle są doskonałymi stworzeniami dla wszystkich pracujących, ponieważ prowadzą życie nocne ich aktywność rozpoczyna się dopiero w godzinach wieczornych. Zaraz po przebudzeniu te energiczne stworzenia bardzo chętnie popisują się różnymi sztuczkami akrobacyjnymi, odważna wspinaczka i skoki z wysokości dla tych urodzonych akrobatów są codziennością. Ważne: Szynszyle podczas dnia śpią i nie można im przeszkadzać.

Nowy dom

Pomimo, iż niektóre szynszyle aklimatyzują się w nowym miejscu już po kilku dniach, inne potrzebują na to trochę więcej czasu. Pozwól swojemu nowemu towarzyszowi przyzwyczaić się do nowych warunków, zanim zacznie czuć się w nowym środowisku jak w domu. Szynszyle są zwierzętami płochymi. Hałas, obcy ludzie i gwałtowne ruchy mogą wzbudzać w nich strach i stres.

Jak oswoić szynszylę

Jak tylko szynszyla przyzwyczai się do swojego nowego domu, możesz rozpocząć proces przyzwyczajania jej do swojej obecności. Na przykład przez kratki klatki możesz podawać jej każdego wieczora przekąskę, zwracając się do niej przyjemnym tonem. Szynszyle bardzo lubią kolby Kräcker® lub raz na jakiś czas połowę orzecha laskowego.

Dopiero, gdy szynszyla przyzwyczai się do takiego sposobu karmienia, zacznij karmić ją przez otwarte drzwiczki. Po jakimś czasie szynszyla przestanie bać się jeść Ci z ręki, jest to moment, w którym możesz zacząć ją delikatnie głaskać. Nie staraj się jej podnosić, dopóki nie będzie przyjmowała Twojego dotyku bez oznak strachu. Podniesienie szynszyli wymaga zaufania ze strony zwierzęcia, natomiast ze strony właściciela praktyki oraz intuicji. Na początku wsuń delikatnie rękę pod szynszylę. Drugą ręką przytrzymaj zwierzę na początku ogona, by nie wyskoczyło. Ważne: Ogon szynszyli jest bardzo czuły, nie można chwytać jej ani przytrzymywać za koniec ogona. Nie można chwytać ich również za kark, ponieważ sierść w tych miejscach od razu wypadnie.

Formularz kontaktowy

Masz pytania dotyczące szynszyli?

Tutaj znajdziesz formularz kontaktowy.