Nasze nowe produkty dla małych papug!

Odkryj teraz!

Przewodnik o małych papugach

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Małe papugi są ptakami niezwykle towarzyskimi, a szybkie obdarzanie zaufaniem jest cechą, dzięki której stały się niezwykle popularne. Lubią, kiedy właściciel regularnie z nimi rozmawia, przepadają za zabawą. Jednak zanim zdecydujesz się na kupno małej papugi, powinieneś uwzględnić kilka ważnych okoliczności, by nic nie stało na przeszkodzie nawiązania długiej przyjaźni. 

Lista potrzebnych akcesoriów:

 • duża klatka z pionowymi drucikami do wspinania
 • żerdki o różnych wielkościach do ćwiczenia nóżek (o takiej grubości, by ptak nie mógł objąć pazurkami całej żerdki)
 • naturalne gałązki do wspinania
 • zabawki dla zabicia nudy
 • brodzik do codziennego kąpania
 • piasek dla ptaków, na przykład Vita® Sandy z węglanem wapnia i niezbędnymi minerałami
 • miska do karmienia lub automatyczny podajnik z karmą podstawową, np. Vitakraft Australian
 • butelka na picie ze świeżą wodą lub napój Vitakraft Aqua drink
 • kamień mineralny, np. VITA Fit® Mineral zawierający minerały, które pomogą zadbać o dziób
 • kolby Kräcker® w ramach dbania o dziób i zapewnienia różnorodności

Odpowiednie miejsce na klatkę dla ptaka 

Ptaki lubią towarzystwo i jasny, spokojny kąt w salonie, który jest idealnym miejscem do umieszczenia klatki dla ptaka. Jeżeli klatka umieszczona jest na podwyższonym miejscu, umożliwi to ptakom obserwowanie tego, co dzieje się w pomieszczeniu. Doskonałe są również duże pokojowe lub zewnętrzne woliery.

 • Ptaki nie lubią przeciągów i bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych, więc klatka nie powinna stać zbyt blisko okna. Udomowione ptaki źle znoszą także nagłe zmiany temperatur.
 • Zwłaszcza kuchnia może być dla nich niebezpieczna z uwagi na ciepłe palniki, trujące środki czystości.
 • Małe papugi lubią świeże powietrze. W lecie można wybudować dla nich wolierę zewnętrzną w zacienionym miejscu na balkonie lub w ogrodzie, pamiętając by posiadała ochronę przed wiatrem.

Opieka nad Twoim zwierzęciem

Klatka

Poza odpowiednim pożywieniem mniejsze papugi potrzebują także odpowiedniej klatki, by zapewnić im zdrowe i spokojne życie. Zasadniczo żadna klatka nie może być zbyt duża. Klatka powinna posiadać wystarczającą powierzchnię, by umożliwić ptakom latanie, wspinaczkę i figle, co zapewni im zdrowie i dobrą kondycję.
Małe papugi z chęcią oddają się także akrobacjom na splątanych, naturalnych gałązkach. By umożliwić papugom wykonywanie akrobacji, klatka powinna być odpowiednio duża. Małe papugi lubią także zabawki, głównie huśtawki, które są ich ulubionym miejscem spędzania czasu i odpoczynku.

Czyszczenie klatki

Należy wymieniać piasek raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od wielkości klatki, liczby osobników i ich wielkości. Powinieneś myć dno klatki raz w tygodniu ciepłą wodą. Należy oczyścić żerdki i zabawki za pomocą szczotki lub wilgotnej ścierki. Dokładnie umyć ciepłą wodą miski do karmienia i na wodę.
Klatkę należy umyć raz w miesiącu ciepłą wodą i dokładnie ją posprzątać. Nie można jednak stosować silnych środków czyszczących.

Puszenie

Małe papugi kilka razy dziennie puszą się i wygładzają swoje pióra. Czasami lubią także kąpiel, w głównej mierze same sobie radzą i nie wymagają pomocy człowieka.

Dbanie o dziób

Twoja mała papuga powinna mieć zawsze do dyspozycji kamień mineralny i grube, naturalne gałązki. Dla utrzymania swojego zdrowia musi ścierać dziób o kamień. Do tego idealnie nadaje się kamień VITA Fit® Mineral, który zawiera składniki mineralne, mikroelementy i naturalny węglan wapnia.

Dbanie o pazurki

Jeżeli włożysz do klatki dostatecznie szerokie, naturalne gałązki, Twoja papuga sama będzie ścierała swoje pazurki. Jeżeli jednak dojdzie do ich przerośnięcia, należy je skrócić. W czynności tej pomogą Ci z pewnością w profesjonalnym sklepie dla hodowców. Możesz również zwrócić się do weterynarza lub profesjonalnego hodowcy.

Zmiana piór

Małe papugi potrzebują większej dawki witamin, minerałów i innych suplementów w okresie zmiany piór. W tym okresie małe i duże papugi powinny dodatkowo otrzymywać składniki odżywcze, np. Vitakraft Moulting aid i smakowite kolby Kräcker®.

Żywienie

Żywienie doskonałe

Małe papugi to mniejsze gatunki papug z długimi ogonami, które pochodzą głównie z terenów tropikalnych i subtropikalnych Australii i Ameryki Południowej. Podstawą pokarmu mniejszych papug tworzą nasiona i ziarno. Chętnie żywią się także roślinami, np. owocami, warzywami, czy trawą, ziołami. Warunki do życia, a w szczególności skład ich potrawy różni się w zależności od regionu oraz gatunku. Różne gatunki dostosowały swoje preferencje w zależności od dostępności danego pokarmu w ich środowisku naturalnym. Bez względu na położenie geograficzne, wszystkie małe gatunki papug charakteryzuje bardzo różnorodne pożywienie.
Szeroki asortyment karmy Vitakraft został opracowany z uwzględnieniem konkretnych potrzeb żywieniowych małych papug: wysokiej jakości nasiona dojrzewające na słońce z dodatkiem ważnych minerałów i innych substancji, które zapewniają optymalne pożywienie odpowiednie dla danego gatunku, zapewniające długie i zdrowe życie.

Rodzaje karmy

Karma podstawowa:
podstawowa karma jak Vitakraft Menu spełnia podstawowe wymogi odpowiedniego żywienia.

Kräcker®:
Smakowite kolby Kräcker® spełniają kilka funkcji jednocześnie: ptaki w swoim środowisku naturalnym są zmuszone do zdobywania pożywienia. To sprawia, że nie odczuwają nudy i potrafią się zabawić w sposób naturalny. Dziobanie kolby pomaga w utrzymaniu zdrowego dzioba.

Vita Nature®:
Smaczne naturalne przekąski, które odpowiadają naturalnym instynktom ptaków, tj. wydziobywanie ziaren z kłosów prosa.

Przekąski:
Przekąski takie jak Kräcker® zapewniają różnorodność pożywienia, służą jako nagroda i pomagają oswoić pupila i stworzyć między nim a właścicielem odpowiednią relację.

Suplementy diety:
Suplementy diety takie jak VITA Fit® Mineral lub VITA Fit® Multivitamin dodają ptakom siły i zapewniają zadowolenie. Spełniają konkretne potrzeby energetyczne, zgodnie z różnymi etapami życia. Na przykład w okresie wzrostu, po chorobie lub podczas znoszenia jajek. Są odpowiednie również dla szczególnie aktywnych zwierząt. 

Rady podczas karmienia

 • Każdego dnia należy usuwać puste kłosy z miski na pokarm lub dozownika karmy oraz uzupełniać zapas pożywienia.
 • W klatce powinny być kolby Kräcker®, by mała papuga mogła je skubać. W ten sposób ptak nie nudzi się, znajdując naturalną zabawę.
 • Należy podawać różnorodny pokarm.
 • Każdego dnia należy podawać świeżą wodę pitną.
 • Należy podawać świeże owoce i soczyste zielone pożywienie.

Zachowanie i wychowanie

Zachowanie 

Mniejsze gatunki papug zalicza się do tych najinteligentniejszych i najlepiej rozwiniętych. Im więcej uwagi im poświęcasz, tym bardziej Ci zaufają. Jeżeli znajdziesz czas, by zrozumieć potrzeby swojej papugi i będziesz umiał w odpowiedni sposób je zaspokoić, bardzo szybko uda Ci się nawiązać z nią bliskie relacje.

Nowy członek Twojej rodziny

Podczas kilku pierwszych dni papugi małe potrzebują spokoju, by aklimatyzować się w nowym środowisku. By nie przeszkadzać im w procesie aklimatyzacji, powinieneś przygotować klatkę jeszcze przed ich kupnem. Pamiętaj, by od pierwszych dni przebywać blisko papugi i mówić do niej ciepłym tonem. Po przywiezieniu jej do domu najlepiej pozostawić jeden dzień na adaptację.
Poprzez obserwację zachowania w łatwy sposób poznasz, czy Twoja papuga już się zadomowiła. Papuga, która czuje się swobodnie zaczyna podjadać ziarenka z miski lub czyścić sobie piórka.
Mniejsze gatunki papug są stworzeniami niezwykle towarzyskimi, dlatego warto jest hodować je z innymi osobnikami z tego samego gatunku. Należy jednak pamiętać, że osobniki, które jeszcze się nie znają, będą potrzebowały czasu, by odpowiednio się poznać. W tym czasie należy ich pilnować.

Jak oswoić małą papugę

Twój nowy pupil zadomowi się w nowym miejscu w przeciągu tygodnia. Następnie powinien przywyknąć do ludzkiej ręki. W tym celu najlepiej zastosować przekąskę - kolbę Kräcker®: Należy przytrzymać ją w klatce i zwracać się do papugi przyjemnym tonem. Zazwyczaj w krótkim czasie przybliży się do Twojej ręki i zacznie dzióbać do przekąski. Poprzez regularne powtarzanie tej czynności, papuga przyzwyczai się do Twojej ręki, pamiętają o przekąskach, które jej podajesz. 

Szkolenie

Niektóre, mniejsze gatunki papug powtarzają zasłyszane dźwięki. Pomimo, iż zachowanie to z reguły łączone jest z większymi gatunkami papug, również mniejsze gatunki potrafią nauczyć się mówić.
Jeżeli chcesz nauczyć swoją papugę kilku słów lub krótkiego zdania, musisz powtarzać je każdego dnia. Mniejsze papugi najlepiej uczą się późnym popołudniem, czasami nawet o tej porze rozpoczynają swoje monologi. Skupienie swojej papugi poznasz na podstawie ułożenia głowy - lekko przechylona pozycja, w której papuga wygląda, jakby przysłuchiwała Ci się z zainteresowaniem. Zazwyczaj mija długi okres czasu zanim papuga wypowie swoje pierwsze słowo. Często następuje to w najbardziej nieoczekiwanym momencie.
To samo dotyczy nauki piosenek lub powtarzających się w okolicy dźwięków. Szczególnie utalentowane papugi, które bardzo szybko uczą naśladowania dźwięków to nimfy. Gatunek ten bardzo często wpisuje je do swojego śpiewu.

Formularz kontaktowy

Masz pytania dotyczące małych papug?

Tutaj znajdziesz formularz kontaktowy.