Nasze nowe produkty dla Budgies!

Odkryj teraz!

Przewodnik o papużkach falistych

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Jako ptaki w swoim środowisku naturalnym żyją w stadach, odczuwając silną potrzebę życia wśród osobników tego samego gatunku. Aktualnie zaleca się więc hodowlę papużek falistych co najmniej w parach. Musisz jednak również wiedzieć o kilku ważnych rzeczach, zanim zdecydujesz się na kupno papużki falistej.

Lista potrzebnych akcesoriów:

 • duża klatka z pionowymi drucikami do wspinania
 • żerdki różnych wielkości zapewniające aktywność nóżek
 • naturalne gałązki do wspinania
 • brodzik do codziennego kąpania
 • piasek dla ptaków, na przykład Vita® Sandy z węglanem wapnia i niezbędnymi minerałami
 • zabawki, które zajmą czas Twojej papużce falistej, na przykład huśtawka.
 • miska do karmienia lub automatyczny podajnik z karmą podstawową
 • Buteleczka do picia z czystą wodą lub napojem Vita Fit aqua drink
 • kamień mineralny, np. VITA Fit® Mineral lub VITA® Fit Sepia zawierający minerały, które pomagają dbać o dziób ptaka
 • kolby Kräcker® w ramach dbania o dziób i zapewnienia różnorodności pokarmu

Ciekawostki: Piasek dla ptaków nie tylko utrzyma odpowiednią higienę w klatce, ale jest również ważny dla prawidłowego trawienia Twojego ptaka. Papużki faliste wybierają z piasku twarde kamyki, które pomagają w rozdrobnieniu ziarnistego pokarmu w ich żołądku. Jest to niezbędne, ponieważ ptaki nie posiadają zębów i większość pokarmu połykają w całości. Kamyki zawierają węglan wapnia - związek bardzo dobry dla ptaków.

Rady przy kupnie papużki falistej

Papużki faliste można zakupić w prawie każdym sklepie dla hodowców lub bezpośrednio od profesjonalnego hodowcy. Warto również zapytać o papużki faliste w schronisku, pomimo iż młode papużki faliste łatwiej oswoić, również starsze osobniki ze schroniska poszukują nowego domu.

Cechy zdrowej papużki falistej:

 • energiczne zachowanie
 • gładkie pióra
 • jasne oczy 
 • sucha okolica nozdrzy
 • czyste okolice odbytu

Odpowiednie miejsce na klatkę dla ptaka

Papużki faliste lubią towarzystwo, dobrze jest umieszczać je w klatce stojącej w salonie lub innym pomieszczeniu, w którym Twoja rodzina spędza większość swojego czasu. Klatka powinna być dostatecznie duża i umieszczona w jasnym, spokojnym kącie, skąd papużki faliste będą miały dobry widok na całe pomieszczenie.

 • Papużki faliste nie lubią przeciągów i ciepła.
 • Zwłaszcza kuchnia może być dla nich niebezpieczna z uwagi na ciepłe palniki, trujące środki czystości, dlatego nie zaleca się tam umieszczać klatki.
 • Klatka powinna znaleźć się co najmniej trzy metry od urządzeń elektrycznych, takich jak telewizor, kuchenka mikrofalowa lub komputer, ze względu na to, iż ptaki słyszą frekwencje, których my ludzie nie jesteśmy w stanie zarejestrować.

Opieka nad Twoim zwierzęciem

Im więcej lotów, tym lepiej!

Wypuszczenie papużki falistej i pozwolenie jej na swobodne loty po mieszkaniu nie tylko poprawi jej humor, ale również jest wskazane ze względu na odpowiednią stymulację układu krwionośnego i wzmocnienie mięśni. Jest to praktyka bardzo ważna dla zachowania zdrowia Twojego zwierzaka. Papużki faliste podczas latania w pomieszczeniu często wyszukują swoje ulubione miejsca. Na przykład lubią siedzieć na swoim własnym „drzewku“, które staje się ich ulubionym punktem obserwacyjnym. Jest to ich ulubione miejsce odpoczynku, miejsce do wspinaczki i zabawy. Pamiętaj, że zanim wypuścisz ptaka z klatki, wszystkie okna powinny być zamknięte.

Dobranoc!

Jak tylko nastanie wieczór, papużki faliste usiądą na swojej żerdce. Zanim usną, potrząsają piórami, opierają główkę na plecach i często stoją na jednej nodze. Dziób umieszczają głęboko w piórach na plecach.

Puszenie

Papużki faliste kilka razy dziennie puszą się i wygładzają swoje pióra. Jest to bardzo ważne, ponieważ pióra umożliwiają im latanie i chronią przed ciepłem i chłodem. Zazwyczaj nie wymagają w ramach tej czynności pomocy człowieka.

Wypadanie piór

Papużki faliste potrzebują większej dawki witamin, minerałów i innych suplementów w okresie zmiany piór. W tym okresie papużki faliste i inne ptaki egzotyczne powinny dodatkowo otrzymywać składniki odżywcze, np. Vitakraft Moulting Aid i smakowite kolby Kräcker®.

Czyszczenie klatki

Należy wymieniać piasek dwa razy w tygodniu, w zależności od wielkości klatki i liczby osobników. Powinieneś myć dno klatki raz w tygodniu ciepłą wodą. Należy oczyścić żerdki i zabawki za pomocą szczotki lub wilgotnej ścierki, dokładnie umyć ciepłą wodą miski do karmienia i miski na wodę.

Klatkę należy posprzątać dokładnie raz w miesiącu: oznacza to umycie całej klatki w wannie lub po prysznicem. Nie można jednak stosować silnych środków czyszczących.

Wyjazd na urlop

Zanim wyjedziesz na urlop, poproś zaufaną osobę, by przejęła na jakiś czas Twoje obowiązki związane z codziennymi potrzebami papużki. Jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć takiej osoby, powinieneś zwrócić się po pomoc do profesjonalnego hodowcy lub schroniska dla zwierząt.

Żywienie

Żywienie doskonałe

W swym środowisku naturalnym w Australii papużki faliste muszą często przywykać do ciężkich warunków życia, wysokich temperatur i braku pożywienia. Stada papużek falistych podczas poszukiwania odpowiednich miejsc do znalezienia pokarmu i rozmnażania muszą pokonać wiele kilometrów.

Podstawą ich pożywienia są nasiona różnych roślin (szczególnie nasiona traw), ponadto owoce i świeży pokarm zielony w formie traw i ziół. Badania naukowe wykazały, iż pokarm tych ptaków jest bardzo różnorodny.

My, w firmie Vitakraft, jesteśmy przekonani, iż szeroki wachlarz pokarmów konsumowanych w środowisku naturalnym powinien być podstawą pożywienia również w przypadku zwierząt hodowanych w domu. Dlatego oferujemy różnorodny i zharmonizowany asortyment, który spełnia wymogi żywieniowe papużek falistych.

Rodzaje karmy

Karma główna:
Karma podstawowa Vitakraft Menu pokryje wszystkie podstawowe potrzeby żywieniowe Twojej papużki falistej.

Kräcker®:
Smakowite kolby Kräcker® spełniają kilka funkcji: ptaki żyjące w swoim środowisku naturalnym muszą zdobywać pokarm. To sprawia, że nie odczuwają nudy i potrafią się zabawić w sposób naturalny. Dziobanie kolby pomaga w utrzymaniu zdrowego dzioba Twojej papużki falistej.

Vita Nature®:
Smaczne naturalne przekąski, które odpowiadają naturalnym instynktom ptaków, tj. wydziobywanie ziaren z kłosów prosa.

Przekąski:
Przekąski takie jak Kräcker® Bisquiti® zapewniają różnorodność pożywienia, służą jako nagroda i pomagają oswoić pupila i stworzyć między nim, a właścicielem odpowiednią relację.

Suplementy diety:
Suplementy diety takie jak VITA® Fit Mineral, Jod rapid perlen wzmacniają zdrowie ptaka oraz jego samopoczucie. Spełniają konkretne potrzeby energetyczne, zgodnie z różnymi etapami życia. Na przykład w okresie wzrostu, po chorobie lub podczas znoszenia jajek. Są odpowiednie również dla szczególnie aktywnych zwierząt. 

Rady podczas karmienia

 • Każdego dnia należy usuwać puste kłosy z miski na pokarm lub dozownika karmy oraz uzupełniać zapas pożywienia.
 • Włóż swojej papużce bezpośrednio do klatki kolby Kräcker® lub naturalne gałązki z drzew owocowych, by mogła do nich dziobać. W ten sposób ptak nie nudzi się, znajdując naturalną zabawę i ćwicząc dziób.
 • Należy podawać różnorodny pokarm.
 • Każdego dnia należy podawać świeżą wodę pitną.
 • Należy podawać świeże owoce.

Ciekawostki: Piasek dla ptaków nie tylko utrzyma odpowiednią higienę w klatce, ale jest również ważny dla prawidłowego trawienia. Papużki faliste wybierają z piasku twarde kamyki, które pomagają w rozdrobnieniu ziarnistego pokarmu w żołądku. Jest to niezbędne, ponieważ ptaki nie posiadają zębów i większość pokarmu połykają w całości. Kamyki zawierają węglan wapnia - związek bardzo dobry dla ptaków.

Zachowanie i wychowanie

Zachowanie

Papużki faliste posiadają z natury duży temperament, są towarzyskimi i ciekawskimi stworzeniami. Na wolności żyją w stadach, mają bardzo dobrze rozwinięte umiejętności społeczne i są bardzo otwarte. Co więcej nie zachowują się w ten sposób tylko wobec innych papużek falistych. Osoby, które wykażą się wobec nich cierpliwością i empatią z pewnością przyjmą jako najlepszych przyjaciół. Dzięki temu papużki faliste określane są mianem prawdziwych „przyjaciół rodziny“.

Nowy członek Twojej rodziny

Podczas kilku pierwszych dni papużki faliste potrzebują spokoju, by aklimatyzować się w nowym środowisku. Ważne jest, by klatka została przygotowana przed ich przywiezieniem do domu. Jeżeli będziesz zaznajamiać dwa obce osobniki, postępuj ostrożnie, na początku należy ich pilnować. Po kilku dniach papużki faliste pozostaną spokojnie na swoich żerdkach nawet, gdy zbliżysz się do nich na niewielką odległość. Ważne jest, by ich klatka stała na tyle wysoko, by nie odczuwały, iż właściciel zbliża się do nich z góry, co wywołuje w nich strach.

Jak oswoić papużkę falistą

Jak tylko zwierzę się zaaklimatyzuje, będziesz mógł powoli przyzwyczajać go do obecności ludzi. W tym celu najlepiej zastosować przekąskę - kolbę Kräcker®. Ważne jest jednak, by papużki najpierw polubiły oferowane im przekąski. Jeżeli po cichu włożysz im przekąskę do klatki, ptaki po dłuższej chwili wahania przybliżą się do niej i zaczną do niej dziobać. Jeżeli będziesz powtarzał tę czynność w regularnych odstępach czasu, ptaki szybko same zaczną domagać się kontaktu z Tobą.

Papużki faliste z natury uwielbiają naśladować otaczające ich dźwięki. Czasami nawet nauczą się kilka ludzkich słów. Najlepiej jest próbować nauczyć ich krótkiego zdania lub imienia zawierającego różnorodne głoski. Powtarzaj go regularnie, zachowując podobny ton głosu.

Formularz kontaktowy

Masz pytania dotyczące papużek falistych?

Tutaj znajdziesz formularz kontaktowy.