Nasze nowe produkty dla ptaków egzotycznych!

Odkryj teraz!

Przewodnik o ptakach egzotycznych

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Ze względu na fakt, iż ptaki egzotyczne są nadzwyczajnymi i niezwykle barwnymi stworzeniami, ich hodowla może stać się bardzo ciekawym hobby. Jednak zanim zdecydujesz się na kupno takiego ptaka, powinieneś uwzględnić kilka ważnych okoliczności, by nic nie stało na przeszkodzie nawiązania długiej przyjaźni. Powinieneś zapewnić swoim ptakom zbilansoweane pożywienie i odpowiednią klatkę.

Lista potrzebnych akcesoriów:

 • duża klatka
 • żerdki o różnych wielkościach do ćwiczenia nóżek (o takiej grubości, by ptak nie mógł objąć pazurkami całej żerdki)
 • naturalne gałązki do wspinaczki lub w formie żerdek
 • zabawki dla zabicia nudy
 • gniazdo lub w przypadku potrzeby materiał na gniazdo
 • brodzik do codziennego kąpania
 • piasek dla ptaków, na przykład Vita® Sandy z węglanem wapnia i niezbędnymi minerałami
 • miska do karmienia lub automatyczny podajnik z karmą podstawową, np. MENU ptaki egzotyczne
 • buteleczka do picia z czystą wodą lub napojem Vitakraft Aqua Drink
 • kamień mineralny, np. VITA Fit® Mineral zawierający minerały, który pomaga zadbać o dziób
 • kolby Kräcker® w ramach dbania o dziób i zapewnienia różnorodności

Odpowiednie miejsce na klatkę dla ptaka

Ptaki lubią towarzystwo i jasny, spokojny kąt w salonie jest idealnym miejscem do umieszczenia klatki dla ptaka. Jeżeli klatka umieszczona jest na podwyższonym miejscu, umożliwi to ptakom obserwowanie tego, co dzieje się w pomieszczeniu. Doskonałe są również duże pokojowe lub zewnętrzne woliery.

 • Ptaki nie lubią przeciągów i bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych, więc klatka nie powinna stać zbyt blisko okna. Udomowione ptaki źle znoszą także nagłe zmiany temperatur.
 • Zwłaszcza kuchnia może być dla nich niebezpieczna z uwagi na ciepłe palniki, trujące środki czystości.
 • Ptaki uwielbiają świeże powietrze. W lecie można wybudować dla nich wolierę zewnętrzną w zacienionym miejscu na balkonie lub w ogrodzie, pamiętając by posiadała ochronę przed wiatrem.

Opieka nad Twoim zwierzęciem

Wszystkie ptaki hodowane w domu są stworzeniami bardzo towarzyskimi. Jeżeli będziesz do nich regularnie mówił i bawił się z nimi, niektóre gatunki bardzo szybko Ci zaufają. Człowiek jednak nie zastąpi ptakom towarzyszów z ich gatunku, dlatego zadowolenie przynosi im dopiero życie z drugim osobnikiem z tego samego gatunku. Wspólna hodowla ptaków nie ma negatywnego wpływu na ich kontakt z człowiekiem i stworzenie nici zaufania. 

Puszenie

Ptaki kilka razy dziennie puszą się i wygładzają swoje pióra. Czasami lubią także kąpiel. Zazwyczaj nie wymaga pomocy człowieka.

Dbanie o dziób

Ptaki powinny mieć zawsze do dyspozycji kamień mineralny i grube, naturalne gałązki. Dla utrzymania swojego zdrowia musi ścierać dziób o kamień. Do tego idealnie nadaje się kamień VITA Fit® Mineral, który zawiera składniki mineralne, mikroelementy i naturalny węglan wapnia.

Dbanie o dziób

Jeżeli włożysz do klatki dostatecznie szerokie, naturalne gałązki, Twoje zwierzę będzie samo ścierało swoje pazurki. Jeżeli jednak dojdzie do ich przerośnięcia, należy je skrócić. W czynności tej pomogą Ci z pewnością w profesjonalnym sklepie dla hodowców. Możesz również zwrócić się do weterynarza lub profesjonalnego hodowcy.

Wypadanie piór

Ptaki potrzebują większej dawki witamin, minerałów i innych suplementów w okresie zmiany piór. Zalecamy suplementy diety takie jak VITA Fit® Pro-Feda® Moulting Aid i VITA Fit®.

Czyszczenie klatki

Należy wymieniać piasek raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od wielkości klatki, liczby osobników i ich wielkości. Powinieneś myć dno klatki raz w tygodniu ciepłą wodą. Należy oczyścić żerdki i zabawki za pomocą szczotki lub wilgotnej ścierki, dokładnie umyć ciepłą wodą miski do karmienia i na wodę. Klatkę należy posprzątać dokładnie raz w miesiącu: oznacza to umycie całej klatki ciepłą wodą. Pamiętaj, że nie powinieneś stosować do mycia silnych środków czyszczących.

Żywienie

Żywienie doskonałe

Ptaki egzotyczne pochodzą z najróżniejszych częściach świata i środowiskach naturalnych. Na przykład popularne zeberki timorskie są z Australii, a najbardziej znane majny i wierzbówki pochodzą z Indii lub Himalajów.

Większość gatunków żywi się świeżym pokarmem zielonym w formie trawy i ziół, nasion i owoców. Warunki do życia, a w szczególności skład ich potrawy różni się w zależności od regionu oraz gatunku. Różne gatunki dostosowały swoje preferencje w zależności od dostępności danego pokarmu w ich środowisku naturalnym. Bez względu na położenie geograficzne, wszystkie ptaki charakteryzuje bardzo różnorodne pożywienie.

Szeroki asortyment karm Vitakraft opracowano z uwzględnieniem ich konkretnych potrzeb żywieniowych. Opracowaliśmy doskonałą mieszankę wysokiej jakości dodatków, które tworzą optymalne pożywienie odpowiednie dla danego gatunku, zapewniając ptakom długie i zdrowe życie.

Rodzaje karmy

Karma podstawowa:
Karma podstawowa MENU ptaki egzotyczne lub PRO VITA agapornis pokryje wszystkie podstawowe potrzeby żywieniowe Twoich ptaków.

Kräcker®:
Smakowite kolby Kräcker® spełniają kilka funkcji: Ptaki egzotyczne żyjące w swoim środowisku naturalnym muszą zdobywać pokarm. To sprawia, że nie odczuwają nudy i potrafią się bawić w sposób naturalny. Dziobanie kolby pomaga im w utrzymaniu zdrowego dzioba.

VITA NATURE®:
Smaczne naturalne przekąski, które odpowiadają naturalnym instynktom ptaków, tj. skubanie ziaren z kłosów prosa.

Przekąski:
Przekąski takie jak Kräcker® zapewniają różnorodność pożywienia, służą jako nagroda i pomagają oswoić pupila i stworzyć między nim a właścicielem odpowiednią relację.

Suplementy diety:
Suplementy diety takie jak VITA Fit® mineral lub VITA Fit® multivitamin dodają ptakom siły i zapewniają zadowolenie. Spełniają konkretne potrzeby energetyczne, zgodnie z różnymi etapami życia. Na przykład w okresie wzrost, po chorobie lub podczas znoszenia jajek. Są odpowiednie również dla szczególnie aktywnych zwierząt. 

Rady podczas karmienia

 • Każdego dnia należy usuwać puste kłosy z miski na pokarm lub dozownika karmy oraz uzupełniać zapas pożywienia.
 • Pamiętaj, by wkładać ptakom egzotycznym do klatki specjalne kolby Kräcker®, by mogły do nich dziobać. W ten sposób ptak nie nudzi się, znajdując naturalną zabawę i ćwicząc dziób.
 • Należy podawać różnorodny pokarm.
 • Każdego dnia należy podawać świeżą wodę pitną.
 • Należy podawać świeże owoce.

Zachowanie i wychowanie

Zachowanie

Grupa ptaków egzotycznych obejmuje szeroki zakres różnych gatunków, spośród których wiele jest bardzo ciekawych i otwartych, ale znajdziemy również gatunki bardziej płoche i ostrożne. Bardzo ciekawa może być obserwacja zachowania ptaków w ramach grupy bardziej ostrożnych gatunków. Tak naprawdę jednak każdy ptasi osobnik jest indywidualistą. Wiele z nich potrafi nas zaskoczyć nietypowym zachowaniem.

Nowy członek Twojej rodziny

Podczas kilku pierwszych dni nowe ptaki potrzebują spokoju, by zaaklimatyzować się w nowym środowisku. By nie przeszkadzać im w procesie aklimatyzacji, powinieneś przygotować klatkę jeszcze przed ich kupnem. Pamiętaj, by od pierwszych dni przebywać blisko ptaków i mówić do nich ciepłym tonem. Po przywiezieniu do domu najlepiej pozostawić im jeden dzień na adaptację.
Poprzez obserwację zachowania w łatwy sposób poznasz, czy Twoje ptaki już się zadomowiły. Ptak, który czuje się swobodnie zaczyna podjadać ziarenka z miski lub czyścić sobie piórka.
Ze względu na fakt, iż wszystkie udomowione ptaki są stworzeniami bardzo towarzyskimi, warto jest hodować je z osobnikami tego samego gatunku. Nowe ptaki będą na początku potrzebowały czasu, by wzajemnie się poznały. W tym czasie należy ich pilnować.

Jak oswoić ptaki egzotyczne

Niektóre gatunki należące do tej grupy, np. z rodziny astryldowatych nigdy nie oswoją się tak, jak np. papużki faliste. Należy jednak pracować nad ograniczeniem ich strachu z ludzi, by ułatwić im życie.

Nowy ptak przywyknie do nowego środowiska po około tygodniu czasu, następnie możesz rozpocząć proces przyzwyczajania go do ludzkiej obecności. W tym celu najlepiej zastosować przekąskę - kolbę KRÄCKER® agapornis: Należy przytrzymać przekąskę ręką w klatce i zwracać się do ptaka przyjemnym głosem. Zazwyczaj w krótkim czasie przybliży się do Twojej ręki i zacznie dziobać do przekąski. Poprzez regularne powtarzanie tej czynności, papuga przyzwyczai się do Twojej ręki, pamiętając o przekąskach, które jej podajesz.

Formularz kontaktowy

Masz pytania dotyczące ptaktów egzotycznych?

Tutaj znajdziesz formularz kontaktowy.