Nasze nowe produkty dla ptaków ogrodowych!

Odkryj teraz!

Pomoc przez cały rok

Dokarmianie ptaków ogrodowych jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej!

Rozwijająca się działalność budowlana, monokultury w naszych ogrodach, stosowanie środków owadobójczych oraz zmiana klimatu utrudnia coraz większej liczbie gatunków ptaków, żyjących w wolnej przyrodzie znalezienie odpowiedniej ilości pokarmu. Poprzez dokarmianie ptaków pokarmem stworzonym bezpośrednio dla ptaków ogrodowych wspomożesz odnowienie równowagi, a nagrodą będzie duża ilość kolorowych gości w Twoim ogrodzie.

Jesień i zima

Okres od końca września aż do początku kwietnia jest niezwykle jałowy i niebezpieczny dla ptaków ogrodowych - nawet w przypadku słabej zimy, gdy ziemi nie pokrywa śnieg. Podczas tych zimowych miesięcy dni są o wiele krótsze, co daje ptakom mniej czasu na zaspokojenie codziennych potrzeb energetycznych. Ponadto w okresie tym jest prawie niemożliwe znalezienie owadów, pająków lub gąsienic. W ogrodach rośnie wiele egzotycznych roślin ozdobnych, które nie rodzą żadnych owoców. W rezultacie szybko dochodzi do wyczerpania zasobów naturalnego pokarmu dla ptaków.

Podwyższenie średniej temperatury oraz mikroklimatu w miastach ma również wpływ na zachowanie ptaków. Wiele gatunków nie migruje już daleko na południe każdej zimy, niektóre nawet pozostają w swoim letnim środowisku przez cały rok. Zimowe miesiące zaczyna spędzać u nas coraz większa liczba gatunków z odległych zakątków Europy Północnej. Spowodowało to, iż łączna populacja naszych tradycyjnych gatunków ptaków obniżyła się, a osobniki, które przeżyły odczuwają o wiele wyższą konkurencję przy znajdywaniu pokarmu podczas miesięcy zimowych. Ludzka pomoc staje się ważniejsza niż w jakimkolwiek innym okresie czasu.

Dodatkowa karmienie pomaga chronić ptaki

Badania naukowe wykazały, iż całoroczne dokarmianie przyczynia się do zachowania wielu gatunków ptaków, aktywnie wspomagając ochronę ptaków w ich naturalnym środowisku. Ten rodzaj karmienia to zastąpienie tego, czego ptaki nie są w stanie znaleźć w swoim naturalnym środowisku. Nawet w najgorszych warunkach na podstawie obserwacji stwierdzono, iż ptaki korzystające z karmników są w stanie zaspokoić wyłącznie część swoich potrzeb. Nadal stając się znaleźć resztę pożywienia z innych źródeł naturalnych.

Nauka dzieci o ochronie środowiska

Karmienie ptaków ogrodowych to unikalna możliwość ich obserwacji z bliska. Nie zapomnij, by zaangażować w to swoje dzieci! Możesz im w ten sposób pokazać, jak różni się spożywanie pokarmu przez różne ptaki. Gatunki takie jak sikorki i kowaliki szybko chwytają kawałek jedzenia, lecą na pobliską gałąź, by tam w spokoju zjeść swoją zdobycz. Inne gatunki, na przykład gile nie są tak płoche, więc dziobią pokarm bezpośrednio w karmniku. Jeżeli ostrożnie położysz pożywienie w karmnik i uda Ci się zachować ciszę, będziesz mógł nauczyć swoje dzieci, by doceniały naturę i zachowały wobec niej odpowiedzialną postawę.

Prawidłowy sposób karmienia

  • Dawaj ptakom ogrodowym wyłącznie pokarm wysokiej jakości specjalnie dla nich przeznaczony. Dla ptaków mogą okazać się niebezpieczne na przykład resztki z kuchni.
  • Pokarm należy podawać rano i przed zachodem słońca. Ptaki potrzebują dużo energii, by przeżyć długie, zimowe noce.
  • Wybierz miejsce blisko drzew, by ptaki mogły usiąść na gałęzi, jeżeli odczują zagrożenie. Należy jednak zwrócić uwagę na bliskość krzewów, które mogą być doskonałą kryjówką dla kotów.
  • Miejsce karmienia powinno być chronione przed wiatrem, deszczem i śniegiem, by nie doszło do zepsucia pokarmu.
  • Za pomocą krzaczków można okryć miejsce karmienia na przykład na balkonie.
  • Należy regularnie sprzątać karmniki i budki dla ptaków.
  • Zimowy pokarm powinno się podawać aż do kwietnia. Pomimo wcześniejszego pojawienia się wyższych temperatur, nie ma jeszcze wystarczającej ilości owadów, nasion i owoców.

Formularz kontaktowy

Masz pytania dotyczące ptaków ogrodowych?

Tutaj znajdziesz formularz kontaktowy.