Przewodnik

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Fretki są stworzeniami niezwykle wymagającymi. Z tego względu hodowane są z reguły przez osoby, które posiadają doświadczenie w hodowli zwierząt domowych i uświadamiają sobie, że każdy gatunek ma swoje konkretne potrzeby.

Rady przy kupnie fretki

Zanim zadecydujesz o kupnie fretki powinieneś odwiedzić innego hodowcę fretek, by skonsultować z nim doświadczenia związane z hodowlą. Dowiesz się na przykład, że samce i samice różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale również zapachem - silniejszy wydają samce. Weterynarz powinien również doradzić Ci w kwestii kastracji fretki, co zalecane jest w większości przypadków. Przyszli właściciele fretek mają często przyjaciół lub znajomych, którzy hodują te zwierzęta. W takim przypadku naprawdę dobrym pomysłem jest wybranie się w odwiedziny i zapoznanie się z zachowaniem ich fretki.

Zdrową fretkę zakupić można od odpowiedzialnego hodowcy. Adresy hodowców uzyskać można od weterynarza, Stowarzyszenia Hodowli Fretek on-line lub w miejscowym sklepie z akcesoriami dla hodowców. Fretki czekają również na znalezienie nowego domu w schroniskach i prywatnych stacjach ratunkowych. Należy także uwzględnić fakt, iż fretki nie powinny żyć w samotności. Zwierzęta te wymagają co najmniej jednego towarzysza ze swojego gatunku.

Cechy zdrowej fretki:

 • żywe i energiczne zachowanie
 • gęsta, czysta sierść
 • suchy, ciepły nos (bez wydzieliny lub śluzu)
 • jasne oczy 
 •  czyste uszy
 •  czyste okolice odbytu

Lista kontrolna potrzebnych akcesoriów

By fretka czuła się u Ciebie naprawdę jak w domu, poza karmą potrzebuje również innych akcesoriów:

 • duża i przestronna klatka dla fretki. Można zastosować wolierę dla ptaków.
 • akcesoria odpowiednie dla fretki, takie jak tunele i kryjówki
 • miska do karmienia (np. ze stali nierdzewnej) oraz pojemnik do picia
 • zadaszony kącik do spania z materiałem na legowisko, np. bawełniane skrawki materiału
 • kuweta z krawędzią zagiętą do wewnątrz
 • ściółka pochłaniająca nieprzyjemny zapach, np. Compact ultra dla fretek lub ściółka dla kotów firmy Vitakraft
 • łopatka do ściółki umożliwiająca usunięcie ściółki zanieczyszczonej moczem i odpadami
 • zabawki, którymi zajmie się fretka, np. piłeczka
 • przenośna klatka na wizyty u weterynarza
 • karma podstawowa spełnia codzienne wymogi w zakresie poprawnego wyżywienia, na przykład Vitakraft Menu 

Usługi dla klientów

Czy masz pytania odnośnie fretek? Tutaj znajdziesz formularz kontaktowy.

 

Sprawdź tutaj >>

Opieka nad Twoim zwierzęciem

Najważniejszym warunkiem dla zapewnienia fretce zdrowego i szczęśliwego życia jest stworzenie jej odpowiedniego środowiska do życia. Poza wystarczającą powierzchnią klatki i odpowiednim pożywieniem, fretki potrzebują także towarzystwa osobnika ze swojego gatunku, dużo ćwiczeń oraz kilka zabawek i czynności, którymi mogłyby się zająć.

Czesanie i czyszczenie

Fretki są zwierzętami dbającymi o czystość. Same kilkakrotnie dziennie dbają o swoją sierść. Możesz pomóc im w okresie linienia przez regularne wyczesywanie szczotką.

Pazury 

Większość fretek wymaga regularnego podcinania pazurków. Poproś weterynarza lub profesjonalnego hodowcę, by pokazał Ci, jak poprawnie skracać zwierzęciu pazury. Zbyt krótkie przycięcie może uszkodzić naczynia krwionośne.

Klatka i toaleta dla fretek

Każdego dnia należy usunąć brudną ściółkę z miski WC i zastąpić ją czystą ściółką. WC należy umyć i przeprowadzić jego dezynfekcję raz w tygodniu. Co tydzień powinieneś również wyczyścić samą klatkę i umyć ją ciepłą wodą. Fretki mają bardzo czuły węch, nie należy więc stosować silnych środków czystości.

Żywienie

Żywienie doskonałe

Fretki są udomowionym potomkiem tchórza zwyczajnego. Podobnie do tchórza, fretki są naturalnymi myśliwymi. Ich organizmy nastawione są na trawienie mięsa i innych wysokiej jakości i łatwych do strawienia białek.

Fretki mają bardzo krótkie jelita, dlatego szybko trawią pokarm. Dlatego karma powinna być wysokiej jakości i łatwa do strawienia. Wszystkie produkty, które są trudne do strawienia wyłącznie przejdą przez organizm zwierzęcia bez wchłonięcia.

Krótki okres trawienia i szybki metabolizm fretek oznacza, iż fretki nie powinny nigdy zaznać głodu i powinny być karmione kilka razy dziennie. Najlepszym rozwiązaniem jest, by fretki zawsze posiadały odpowiednią ilość karmy suchej Menu.

Dla fretek zalecamy również serię przekąsek dla kotów, na przykład Soft-Snacks wyprodukowane z 96% czystego mięsa z naturalną witaminą B komplex.

Rady podczas karmienia

 • Fretki należy karmić kilka razy dziennie o różnych porach.
 • Należy zawsze podawać wilgotne pożywienie w temperaturze pokojowej.
 • Należy podawać fretce odpowiednią ilość wilgotnego pokarmu, by nie pozostawały resztki.
 • Należy usunąć resztki jedzenia, które się zepsuło.
 • Po każdym karmieniu należy umyć miseczki.
 • W klatce można pozostawić wystarczającą ilość suchego pożywienia.
 • Pamiętaj, by Twoje zwierzątko zawsze miało do dyspozycji wodę pitną.

Zachowanie i poznawanie

Nowi członkowie Twojej rodziny

Jeżeli planujesz zakup fretki od profesjonalnego hodowcy, najlepszym sposobem będzie zakupienie przenośnej klatki ze słomą i materiałem zamiast ściółki.

Zaraz po przywiezieniu zwierzęcia do domu i przeniesieniu go do wcześniej przygotowanej klatki, pozostaw zwierzę na kilka chwil w samotności, by w spokoju mogło oswoić się z nową przestrzenią. W zależności od zachowania fretek będziesz musiał poczekać od kilku godzin do jednego dnia, zanim powinieneś nawiązać z nimi kontakt lub pozwolić im po raz pierwszy wyjść z klatki. Doskonałym miejscem do ich wypuszczenia jest pomieszczenie, w którym nie stoi zbyt wiele mebli, co ogranicza ilość możliwych kryjówek. Należy zadbać o to, by w pobliżu zawsze znajdywała się kuweta.

Przyjaźń z fretkami

Większość fretek to zwierzęta bardzo ciekawe, nie są płoche. Można więc z nimi w łatwy sposób nawiązać kontakt. Dzięki odpowiednim przekąskom i zabawie będziesz mógł nawiązać ze zwierzęciem koleżeńską relację.

 

Webdesign, Magento, TYPO3, Programmierung, Hosting, SEO: iunctim Medienagentur Bremen