Przewodnik o gadach roślinożernych

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Gady są zwierzętami fascynującymi, ale wymagającymi. Ich zachowanie, środowisko życia, rozmnażanie i inne aspekty są bardzo różnorodne, często sprawiają wrażenie niezwykle egzotycznych. Hodowanie gadów jest hobby przeznaczonym raczej dla specjalistów - osób, które rozumieją potrzeby tych zwierząt.

Wielu hodowców gadów swoje pierwsze doświadczenia związane z tymi zwierzętami uzyskuje na wystawach lub podczas wizyty u kolegi, czy znajomego. Kontakty tego typu są dużą pomocą, jeżeli zadecydujesz o kupnie i hodowli swojego ulubionego gada.

Zdrowego gada zakupić można od odpowiedzialnego hodowcy. Adresy uzyskać można od weterynarza, Stowarzyszenia Hodowli Gadów, on-line lub w miejscowym sklepie z akcesoriami dla hodowców. Kolejną możliwością są schroniska i prywatne stacje ratunkowe: oprócz psów, kotów i świnek morskich znajdują się tam często również gady, które szukają nowego domu.

Jednym z najpopularniejszych gadów roślinożernych jest żółw grecki. Jednak ze względu na fakt, iż jest to gatunek chroniony, by rozpocząć hodowlę tego żółwia wymagane jest pozwolenie. Doświadczony właściciel udzieli Ci użytecznych rad związanych z hodowlą żółwi w domu i na zewnątrz, jak również wyjaśni Ci w jaki sposób bezpiecznie go przezimować.

Cechy zdrowego gada:

 

 • zachowanie typowe dla danego gatunku (należy przeczytać informacje o danym gatunku przez kupnem)
 • nieuszkodzona skóra, łuska, pancerz
 • oczy i nos bez wydzieliny i śluzu
 • jasne oczy 
 • czyste okolice odbytu

Lista kontrolna potrzebnych akcesoriów

By zapewnić im przyjemne i zdrowe życie gady potrzebują pożywienia, które spełnia ich wymogi dietetyczne oraz wielu innych akcesoriów:

 • duży dom dla gada, np. terrarium lub wybieg zewnętrzny
 • akcesoria odpowiednie dla gada, np. tunele, jaskinie miski na pokarm, miski do picia
 • odpowiedni substrat
 • przenośna klatka na wizyty u weterynarza
 • karma podstawowa spełniająca wymogi diety codziennej
 • wyposażenie techniczne, które zapewni odpowiednie warunki życia dla zwierzęcia, np. ogrzewacz, lampa ultrafioletowa.

Usługi dla klientów

Czy masz pytania dotyczące gadów roślinożernych?

Tutaj znajdziesz formularz kontaktowy.

 

Sprawdź tutaj >>

Warunki życia, opieka i higiena

Poza podawaniem odpowiedniego pokarmu, jednym z kluczowych wymogów dla zapewnienia długiego i zdrowego życia gada jest stworzenie mu odpowiednich warunków do życia. Szczególnie istotne jest zapewnienie odpowiednio dużej powierzchni klatki z odpowiednimi warunkami (temperatura, wilgotność, itd.), które odpowiadają warunkom środowiska naturalnego.

Dbanie o ciało

Gady nawet w warunkach hodowlanych nie zmieniają swojego naturalnego zachowania. Same dbają o własną higienę. Jednak, by skóra, łuska lub pancerz Twojego pupila pozostały zdrowe, należy podawać zwierzęciu pożywienie zawierające wszystkie najważniejsze minerały i utrzymywać odpowiednie warunki do życia (promienie ultrafioletowe, temperatura). Z tego względu niezwykle ważna jest regularna kontrola warunków, by stwierdzić ewentualne problemy.

Klatka dla gada i higiena

Należy usuwać codziennie resztki karmy i żywego pokarmu. Jeżeli czynność ta nie zostanie wykonana, klatka może stać się celem wielu pasożytów i przyciągać owady. W zależności od typu klatki, dokładne czyszczenie przeprowadza się średnio raz w tygodniu. Zazwyczaj należy wtedy również wymienić ściółkę i umyć akcesoria znajdujące się w klatce. Nie należy stosować silnych środków czystości.

Żywienie

Żywienie doskonałe

Gady roślinożerne żywią się roślinami, dlatego są doskonale przystosowane do żywienia się liśćmi, trawą, owocami, nasionami, itp. Pomimo, iż większość z nich okazyjnie zjada owady lub innego żywego osobnika, są to raczej sytuacje wyjątkowe, nie będące ich standardowym pożywieniem. Nadmierne przyjmowanie białek zwierzęcych może być przyczyną problemów zdrowotnych u roślinożernych, wraz z uszkodzeniem organów i chorobami kości.

Vita Terra® Reptile Special to karma podstawowa ze zharmonizowanym składem, który spełnia wszystkie wymogi podstawowe w zakresie diety szerokiego spektrum gadów roślinożernych. Powinieneś również zapewnić swojemu pupilowi pożywienie świeże - odpowiednie dla posiadanego gatunku. Bardzo ważne są także produkty z zawartością minerałów.

Rady podczas karmienia

 • Należy podawać pożywienie w ilości oraz w porcjach odpowiednich dla konkretnego gatunku.
 • Należy zawsze podawać pożywienie w temperaturze pokojowej.
 • Po każdym karmieniu należy usunąć resztki, które się zepsują.
 • Po każdym karmieniu należy umyć miseczki.
 • Pamiętaj, by Twoje zwierzątko zawsze miało do dyspozycji wodę pitną.

Zachowanie i poznawanie

Nowi członkowie Twojej rodziny

Najlepszym sposobem transportu Twojego nowego lokatora do domu ze sklepu hodowcy lub od innego hodowcy jest bezpieczna skrzynka transportowa. Pamiętaj, by podczas transportu nie doszło do dużych wahań temperatur.

Zaraz po przywiezieniu zwierzęcia do domu i przeniesieniu go do wcześniej przygotowanej klatki, pozostaw zwierzę na kilka chwil w samotności, by w spokoju mogło oswoić się do nowej przestrzeni. W zależności od danego gatunku, zachowania i indywidualnego charakteru Twojego nowego zwierzęcia będziesz musiał odczekać jeden lub kilka dni do ostrożnego nawiązania kontaktu. Stworzenia te zapomną o swojej płochości, jeżeli zaoferujesz im smaczne „łapówki“ w postaci kawałka owocu lub świeżego listka sałaty.

Webdesign, Magento, TYPO3, Programmierung, Hosting, SEO: iunctim Medienagentur Bremen