Przewodnik o jeżach

Pomagać czy nie?

Chyba każdy miał okazję zobaczyć jeża, wędrującego po ogrodzie. Te małe stworzenia z niezaspokojonym apetytem prowadzą życie nocne, co w praktyce oznacza, iż są aktywne wieczorem, spędzając całą noc na poszukiwaniu pożywienia. Najbardziej charakterystycznym znakiem jeży jest ich sierść z kolcami. Kiedy zbliża się niebezpieczeństwo, jeż potrafi odeprzeć atak, zwijając się w kolczastą kulę.

Jeż zwija się również przy zimowaniu podczas chłodnej zimy, gdy brak pożywienia. Jak tylko pojawią się mroźne noce, jeż zakopuje się głęboko, tworząc swoją zimową norę.

Pomimo, iż wygląda słodko, nie można zapomnieć, iż jest dzikim zwierzęciem, które z pewnością nie będzie się zachowywać jak domowy pupil. Oczywiście nie jest to powodem, by nie pomóc lub uratować rannego zwierzęcia. Jeżeli chcesz pomóc jeżowi, który znajduje się niebezpieczeństwie, powinieneś najpierw stwierdzić, jak najlepiej zajmować się zwierzęciem tego typu oraz jak zapewnić mu odpowiednie warunki do przechowywania. Należy także zapewnić odpowiednie dla tego gatunku pożywienie.

W jaki sposób poznam, czy jeż potrzebuje mojej pomocy?

 • Na jesień dorosły jeż powinien ważyć 800 - 1500 g. Osobnicy młodsi, którzy na początku listopada ważą poniżej 500 gramów mogą nie przeżyć zimy bez dokarmiania.
 • Twojej pomocy będzie również potrzebował jeż, którego zauważysz na dworze po przyjściu zimy. Możliwe, że jakiś ciekawski pies, prace ogrodowe przeprowadzane zbyt wcześnie lub po prostu uczucie głodu spowodowały, iż obudził się wcześniej ze snu zimowego, jest mu zimno i poszukuje czegoś do jedzenia.
 • Pomocy i dachu nad głową potrzebują także ranne jeże lub osierocone młode biegające z zamkniętymi oczami.
 • Z dużym prawdopodobieństwem każdy jeż, którego spotkasz przed zachodem słońca jest chory. Pomimo, iż jeże są zazwyczaj zwierzętami nocnymi, chore osobniki poszukują słonecznego ciepła. Chore jeże mogą również kręcić się w kółko, wyglądać apatycznie i wylegiwać się na ziemi. Powinieneś od razu zabrać je do weterynarza. Nie zapomnij jednak: z powodu poszukiwania pożywienia samiczki, które karmią swoje młode wychodzą również podczas dnia. W godzinach dziennych mogą poruszać się również młode osobniki, które uzupełniają zasoby energii na zimę.

Ochrona jeży i opieka nad nimi

W jaki sposób możesz pomóc jeżom?

 • Najlepszym sposobem, w jaki możesz pomóc jeżowi jest zapewnienie mu zdrowego środowiska do życia:
 • Pamiętaj, by w Twoim ogrodzie było dużo naturalnych kryjówek. Możesz również wybudować specjalną budkę dla jeża.
 • Nie stosuj delikatnego materiału, zakryj wszystkie małe dziury w ziemi i nie stosuj środków chemicznych tępiących szkodniki, trutkę na szczury, granulat na ślimaki, itp.
 • Stwórz w ogrodzie 2-3 miejsc do karmienia. Umożliwi to młodym osobnikom na osiągnięcie odpowiedniej wagi, która wymagana jest do przeżycia zimy. Podając pożywienie jeżom możesz również uratować życie dorosłym osobnikom, ponieważ nie będą musiały przechodzić przez niebezpieczne drogi podczas poszukiwania pożywienia.
 • Pamiętaj o pozostawieniu w ogrodzie świeżej wody pitnej. Uwaga: Nie dawaj jeżom mleka krowiego, które często powoduje u nich niestrawność!

Usługi dla klientów

Czy masz pytania odnośnie jeży? Tutaj znajdziesz formularz kontaktowy.

 

 

Sprawdź tutaj >>

Opieka nad jeżem w domu

Jeżeli zabierzesz do domu chorego lub rannego jeża, powinieneś stworzyć dla niego odpowiedni dom i zapewnić mu wybieg. Możesz na przykład wykorzystać gazety do obłożenia kartonowego pudła o wymiarach 200 x 100 cm i wysokości około 60 cm. Pudło o wymiarach 30x30 cm z małym otworem wejściowym będzie dla jeża idealnym kątem do spania. Powinieneś napełnić go potarganym i zmiętym papierem. Należy regularnie czyścić powierzchnię do spania oraz wybieg. Nie należy zapominać, iż jeże są bardzo czułe na hałas, także odpowiednim miejscem do postawienia pudła nie jest kuchnia lub pokój dziecięcy.

Jeże żyjące na wolności często mają pchły i inne pasożyty. Można je w łatwy sposób zlikwidować odpowiednim sprejem. Jednak jeż, którym postanowiłeś się zaopiekować będzie potrzebował szybkiego leczenia i likwidacji pasożytów wewnętrznych. Najlepiej jest wybrać się z jeżem na badanie kontrolne do weterynarza. Jeżeli znajdziesz jeża, który wydaje się wyziębiony, postaraj się go rozgrzać. Możesz zawinąć w ręcznik butelkę termiczną z ciepłą wodą i położyć ją obok jeża. Jeża można także przykryć ściereczką. Jeżeli jeż będzie odczuwał zbyt wysoką temperaturę sam oddali się od butelki.

Podawanie odpowiedniego pokarmu

Jeże często żywią się owadami. W środowisku naturalnym ich pożywienie składa się z gąsienic, dżdżownic i wszelkiego rodzaju chrząszczy. Pomimo, iż uważa się inaczej, owoce jedzą naprawdę bardzo rzadko.

By nakarmić jeża powinieneś zaopatrzyć się w karmę, która spełni wszystkie jego wymogi żywieniowe. Idealnym pożywieniem dla jeża są jajka podawane na twardo lub w formie jajecznicy. Jeże lubią różnorodność, możesz więc nakarmić ich również mięsem z kurczaka lub smażonym mięsem mielonym. Nie stosuj przypraw, mleka, nabiału i chleba.

Vitakraft może ułatwić Ci karmienie jeży: Karma dla jeży firmy Vitakraft jest bardzo pożywnym, różnorodnym i naturalnym pożywieniem, które poprawi kondycję i szanse na przeżycie osłabionych jeży. W jej skład wchodzi mięso, owady owoce i orzechy z dodatkiem tłuszczu roślinnego i zwierzęcego, witamin i czystego miodu. Bogaty skład mieszanki dla jeży jest odzwierciedleniem ich naturalnego pożywienia.

Wskazany wyżej pokarm można uzupełnić również podając pokarm suchy. Jeżeli nie masz czasu na gotowanie, karma mokra dla jeża firmy Vitakraft będzie doskonałym zastępnikiem. To specjalne pożywienie dla jeży powstało na podstawie badania naukowego i bardzo szybko pomoże w procesie regeneracji Twoich małych pacjentów.

Ważne:

 • Zanim przyjmiesz jeża pod swój dach, powinieneś dowiedzieć się, w jaki sposób się nim zaopiekować.
 • Nie zapomnij, iż jeż powinien mieć zawsze odpowiednią ilość wody.
 • Jeżeli traci na wadze, pomimo karmienia, należy zabrać go niezwłocznie do schroniska lub weterynarza.
 • Jak tylko osobniki, które znajdują się pod Twoją opieką dorosną lub skończy się zima, powinieneś wypuścić je z powrotem na łono natury.
Webdesign, Magento, TYPO3, Programmierung, Hosting, SEO: iunctim Medienagentur Bremen