Nasze nowe produkty dla kanarków

Odkryj teraz!

Przewodnik o kanarkach

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Rady przy kupnie kanarków

Kanarki są bardzo towarzyskimi stworzeniami, które żyją w stosunkowo niestabilnych stadach. Jeżeli hodowane są bez towarzystwa, mogą czuć się samotne, dlatego najczęściej zaleca się zakupienie pary, dwóch samiczek lub pary o odmiennej płci. Oczywiście możliwa jest hodowla nawet kilku samców, należy im jednak zapewnić wystarczająco dużą klatkę.

Samiec czy samiczka?

Kanarki można zakupić w prawie każdym sklepie dla hodowców lub bezpośrednio od profesjonalnego hodowcy. Pomimo, iż eksperci określają (w języku angielskim) samców jako „koguciki“, a samiczki jako „kurki“, w rzeczywistości nie ma to nic wspólnego z ich wyglądem. Jedną z kluczowych cech, pozwalających na rozpoznanie płci jest piękny śpiew samców.

Cechy zdrowego kanarka:

  • energiczne zachowanie
  • gładkie pióra
  • jasne oczy
  • czysty dziób
  • czyste okolice odbytu

 

Lista potrzebnych akcesoriów:

  • duża klatka z pionowymi drucikami do wspinania
  • żerdki różnych wielkości zapewniające aktywność nóżek
  • naturalne gałązki do wspinania
  • brodzik do codziennego odświeżenia
  • piasek dla ptaków, na przykład Vita® Sandy z węglanem wapnia i niezbędnymi minerałami
  • miska do karmienia lub automatyczny podajnik z karmą podstawową, np. Menu canaries
  • buteleczka do picia z czystą wodą lub napojem Vitakraft Aqua
  • kamień mineralny, np. VITA Fit® mineral lub VITA® Fit Sepia zawierający minerały, które pomagają w dbaniu o dziób ptaka
  • kolby Kräcker® w ramach dbania o dziób i zapewnienia różnorodności

Klatka dla kanarka

Dla kanarków doskonała jest przestronna klatka z dużą liczbą żerdek i miejscem do figli Ważne jest, by przygotować także naturalne gałązki. W naturalnym środowisku gałązki nie rosną zawsze poziomo, pamiętaj więc o tym, by gałązki w Twojej klatce również powinny zostać umieszczone w taki sposób, by kanarki mogły ćwiczyć mięśnie na nóżkach.

Odpowiednie miejsce na klatkę Twojego kanarka

Kanarki czują się najlepiej w cichym i dobrze oświetlonym miejscu. Klatką należy najlepiej umieścić na wysokości oczu, by kanarki miały dobry wgląd co do tego, co dzieje się w pomieszczeniu. Doda im to poczucie bezpieczeństwa.

  • Kanarki nie lubią przeciągów i ciepła. Silnie odczuwają także duże różnice temperatur.
  • Zwłaszcza kuchnia może być dla nich niebezpieczna z uwagi na ciepłe palniki, trujące środki czystości, dlatego nie zaleca się tam umieszczać klatki.
  • Klatka powinna znaleźć się co najmniej trzy metry od urządzeń elektrycznych takich jak telewizor, kuchenka mikrofalowa lub komputer, ze względu na to, iż ptaki słyszą frekwencje, których my ludzie nie jesteśmy w stanie zarejestrować.

Opieka nad Twoim zwierzęciem

Im więcej lotów, tym lepiej!

Kanarki są stworzeniami bardzo ruchliwymi, bardzo często latają po klatce. Oprócz tego, że samo latanie sprawia im frajdę, jest ono również dobre dla ich mięśni i poprawia pracę ich układu krwionośnego. Przed wypuszczeniem ich z klatki na pierwszy wolny lot po nowym domu powinieneś jednak poczekać aż do momentu ich pełnej adaptacji.

Dobranoc!

Kanarki mają swoją ulubioną żerdkę do spania i wieczorem wskakują na nią, by zaznać odpoczynku. Zanim usną, potrząsają piórami, opierają główkę na plecach i często stoją na jednej nodze. Dziób umieszczają głęboko w piórach na plecach.

Puszenie

Kanarki kilka razy dziennie puszą się i myją pióra. Nie potrzebują podczas swojej codziennej toalety ludzkiej pomocy. Muszą jednak posiadać możliwość do codziennej kąpieli, przede wszystkim w okresie zmiany piór.

Zmiana piór

Kanarki potrzebują większej dawki witamin, minerałów i innych suplementów w okresie zmiany piór. W okresie tym kanarkom i ptakom leśnych dostarczą ich produkty Vitakraft Moulting Aid oraz smaczne kolby Kräcker®.

Dbanie o dziób

W ramach dbania o dziób kanarki powinny posiadać w klatce kamień, np. VITA Fit® mineral lub VITA Fit® Sepia firmy Vitakraft.

Czyszczenie klatki

Należy wymieniać piasek raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od wielkości klatki, liczby osobników i ich wielkości. Dno klatki należy umyć raz w tygodniu ciepłą wodą i wsypać nowy piasek dla ptaków. Żerdki i inne akcesoria, np. miski na pokarm i wodę należy przemyć ciepłą wodą.

Klatkę należy posprzątać dokładnie raz w miesiącu: oznacza to umycie całej klatki w wannie lub po prysznicem. Nie można jednak stosować silnych środków czyszczących.

Żywienie

Żywienie doskonałe

Na Wyspach Kanaryjskich, skąd pochodzą kanarki ich pożywienie składa się z ziaren roślin różnych gatunków. Lubią podjadać także świeżą zieleń w formie trawy i roślin oraz owoców. Pokarm podawany kanarkom musi być więc w podobnym stopniu różnorodny do tego, który spożywają osobnicy w środowisku naturalnym.

Szeroka gama karm Vitakraft została opracowana z uwzględnieniem zaspokojenia konkretnych potrzeb żywieniowych kanarków i przedstawia doskonały sposób do zapewnienia długiego i zdrowego życia Twojego ptaka. By spełnić konkretne potrzeby żywieniowe kanarków w ich środowisku naturalnym, karma Vitakraft wybiera nasiona wysokiej jakości z naturalnego środowiska kanarków wraz z ważnymi suplementami i innymi dodatkami.

Rodzaje karmy

Karma podstawowa: 
Karma podstawowa Menu canaries pokryje wszystkie podstawowe potrzeby żywieniowe Twojego kanarka.

Kräcker®:
Smakowite kolby Kräcker® spełniają kilka funkcji: ptaki żyjące w swoim środowisku naturalnym muszą zdobywać pokarm. To sprawia, że nie odczuwają nudy i potrafią się bawić w sposób naturalny. Dzióbanie kolby pomaga im w utrzymaniu zdrowego dzioba.

VITA NATURE®: 
Smaczne naturalne przekąski, które odpowiadają naturalnym instynktom ptaków, tj. wydziobywanie ziaren z kłosów prosa.

Przekąski:
Przekąski takie jak Kräcker®  zapewniają różnorodność pożywienia, służą jako nagroda i pomagają oswoić pupila i stworzyć między nim a właścicielem odpowiednią relację.

Suplementy diety:
Suplementy diety takie jak VITA Fit® mineral lub VITA Fit® multivitamin dodają ptakom siły i zapewniają zadowolenie. Spełniają konkretne potrzeby energetyczne, zgodnie z różnymi etapami życia. Na przykład w okresie wzrostu, po chorobie lub podczas znoszenia jajek. Są odpowiednie również dla szczególnie aktywnych zwierząt. 

Rady podczas karmienia

  • Każdego dnia należy usuwać puste kłosy z miski na pokarm lub dozownika karmy oraz uzupełniać zapas pożywienia.
  • W klatce powinny być kolby Kräcker®, by kanarek mógł do je skubać. W ten sposób ptak nie nudzi się, znajdując naturalną zabawę.
  • Należy podawać różnorodny pokarm.
  • Każdego dnia należy podawać świeżą wodę pitną.
  • Należy podawać świeże owoce.

Zachowanie i wychowanie

Zachowanie

Temperament i wesoły śpiew samca kanarka potrafi zadziwić całą rodzinę. Ptaki te zaufają Ci, jeżeli będą odczuwały Twoje pozytywne podejście do nich. Kanarki są również doskonałymi zwierzętami dla rodziny z dziećmi. Kontakt z kanarkiem pomaga małym dzieciom nauczyć się odpowiedzialności i uwzględniać również potrzeby innych.

Nowy członek Twojej rodziny

Oswojenie kanarka i jego przyzwyczajenie się do ludzi wymaga cierpliwości i intuicji. Na początku najlepiej postępować ostrożnie, by ptak sam miał możliwość zainicjowania kontaktu z ludźmi. Do zwabienia ptaka przede wszystkim nadają się przekąski Kräcker®.

Śpiew kanarka

W przypadku kanarków śpiew jest domeną głównie samców. Instynkt śpiewaka aktywują hormony, dlatego samiczki śpiewają bardzo rzadko. Samce za pomocą skomplikowanych melodii określają swoje terytorium i poszukują partnerki na okres godowy. Jak tylko dojdzie do pokrycia i zniesienia jajek, samiec zazwyczaj przestaje śpiewać i skupia się na zdobyciu pożywienia dla swojej partnerki.

Mistrzami śpiewu wśród kanarków są kanarki tzw. śpiewające: rasy hodowane z naciskiem na melodyjny i różnorodny śpiew. Rasa harceńska potrafi nawet śpiewać w czterech różnych tonacjach: wydrążony bęben, bęben basowy, flet i wydrążony dzwon. Inne rasy, np. kanarek belgijski malinoi potrafi śpiewać w 17 różnych tonacjach.

Formularz kontaktowy

Masz pytania dotyczące kanarków?

Tutaj znajdziesz formularz kontaktowy.