Przewodnik o rybkách akwariowych

Zakup zwierzęcia i potrzebne akcesoria

Hodowla rybek akwariowych należy do bardzo różnorodnych i przyjemnych hobby. Umożliwia stworzenie i obserwację własnego małego ekosystemu, poznawania zachowań różnych gatunków ryb i podziwiania ogromnej skali egzotycznych barw. Zaprojektowanie własnego akwarium jest także doskonałą okazją do stworzenia indywidualnej, osobistej podwodnej krainy.

Pierwsze kroki

Akwarium słodkowodne

Najczęściej spotykanym typem akwarium słodkowodnego jest akwarium mieszane. Znaleźć w nich można wiele gatunków ryb, z reguły egzotycznych oraz szereg różnych roślin o podobnych wymaganiach. Akwarium biotopowe to akwarium, w którym znajdują się ryby z jednego lub kilku bliskich gatunków (np. Mbuna cichlids).

Lista kontrolna akcesoriów

 • akwarium z pokrywą i świetlówką
 • podkład akwarium, np. pianka styropianowa (o grubości 0,5 - 1 cm) lub miękka guma
 • żwirek, na przykład Aqua-Deco firmy Vitakraft
 • ozdoby: ksylolit, kamienie porowate, korzenie do akwarium, rośliny wodne, nawóz, np. Florasin® E
 • filtr: wewnętrzny lub zewnętrzny z podkładem filtracyjnym
 • ustawiane źródło ciepła i termometr akwariowy
 • magnetyczne urządzenia do czyszczenia szkła lub (specjalna) gąbka do usuwania osadu oraz glonów
 • środek do uzdatniania wody, np. Aqua-Bon® 6 in 1 i bakterie filtracyjne Aqua Start
 • wąż do wymiany wody
 • wiaderko o pojemności 10 l stosowane wyłącznie do czyszczenia akwarium
 • programator czasowy do oświetlenia akwarium
 • odpowiednia karma do hodowanego gatunku ryb

 

 

Odpowiednie miejsce

Akwarium należy zainstalować w miejscu, które możesz wygodnie obserwować. Pamiętaj, by miejsce to nie było narażone na bezpośrednie promienie słoneczne. Może to powodować przerost glanów i osadu, a w lecie podwyższać temperaturę. Akwarium nie powinno znajdywać się blisko okna.
Przy instalacji dużego akwarium powinieneś zadbać, by podstawa pod akwarium uniosła jego ciężar. Nawet te o mniejszych rozmiarach mogą być cięższe niż Ci się wydaje: litr wody waży 1 kg, doliczając żwirek, korzenie i inne ozdoby, waga akwarium może przekroczyć 80 kg. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie akwarium na specjalnej szafce pod akwaria, która została zaprojektowana z uwzględnieniem dużych ciężarów.
Akwarium należy postawić na styropianową podkładkę lub inną, która będzie absorbować wszystkie nawet najmniejsze uderzenia.

Zainstalowanie akwarium

Przy instalacji akwarium należy stworzyć środowisko odpowiednie do życia ryb i roślin, które masz zamiar hodować. Chcąc stworzyć poprawnie funkcjonujący ekosystem należy zadbać o odpowiednią równowagę biologiczną. W skład akwarium powinno wchodzić: woda, ryby, rośliny i mikroorganizmy.

Wykaz najważniejszych czynności

1. Żwirek i ozdoby

Należy oczyścić żwirek w czystej wodzie (dopóki woda wypływająca ze żwirku nie będzie czysta) Należy zmieszać jedną trzecią część podłoża z substancją odżywczą i równomiernie rozłożyć na dnie akwarium. Pozostałą część żwirku należy ułożyć jako warstwę górną. Dno akwarium powinno zostać pokryte żwirkiem do wysokości 3-6 cm z lekkim spadem w kierunku frontu. Należy oczyścić wszystkie elementy dekoracyjne (kamienie, korzenie, itd.) za pomocą czystej wody i ułożyć je na podłożu. Jeżeli w akwarium hodowane są gatunki, które lubią pływanie w żwirku, należy pamiętać, by wszystkie elementy zostały odpowiednio przymocowane do dna akwarium, by nie zostały przewrócone (w razie potrzeby można przymocować silikonem). Dla takich gatunków ryb najodpowiedniejszy będzie żwirek okrągły.
Następnie należy napełnić akwarium do jednej trzeciej wysokości, wodą o temperaturze pokojowej, która została uzdatniona środkiem Aqua-Bon® 6 in 1 lub innym produktem, by przygotować ją odpowiednio do ryb. Musisz pamiętać o regularnej kontroli wartości wody, by odpowiadała potrzebom Twoich ryb!

2. Zasadzenie roślin wodnych

Zanim rośliny wodne zostaną umieszczone w akwarium musisz usunąć substrat roślinny z ich korzeni i za pomocą nożyczek skrócić im korzenie o jedną czwartą długości. Najodpowiedniejszym tłem są rośliny szybko rosnące z długimi łodygami (np. kabomba). Należy wkopać je lekko do żwirku i przytrzymać w wyznaczonym miejscu. Niezwykle piękne są poszczególne rośliny o szerokim kształcie (np. Echinodorus) umieszczone w centralnej części akwarium. W prosty sposób wykonaj dziurkę w żwirku i wsuń do niej roślinę.
By rośliny nie zakryły Ci widoku na rybki, w przedniej części akwarium należy stosować wyłącznie rośliny mniejsze (np. Anubis). Wspaniałą dekorację stanowią także epifity umieszczone z przodu. Można przywiązać je do korzeni za pomocą nici nylonowej.

3. Instalacja filtra i grzałki

Uwaga: Przy pracy z urządzeniami elektrycznymi przed włożeniem rąk do wody należy najpierw wyciągnąć wtyczkę z gniazdka elektrycznego.
Akwarium można napełnić uzdatnioną wodą pozostawiając 3-4 cm krawędź. Należy przymocować ogrzewacz do jednego z tylnych rogów za pomocą przyssawek. Jeżeli stosowany jest filtr wewnętrzny należy napełnić go materiałem filtracyjnym i przymocować w przeciwległym rogu. Jeżeli stosowany jest filtr zewnętrzny, należy umieścić w akwarium rurkę ssącą. Należy zamontować odpływ poziomo do tylnej lub bocznej ściany akwarium w taki sposób, by znajdował się na poziomie tafli wody.
W przedniej lub bocznej części akwarium należy przymocować termometr w taki sposób, by można było wygodnie kontrolować temperaturę. Większość gatunków ozdobnych ryb tropikalnych preferuje temperatury 20-28 °C. Specjalista zajmujący się hodowlą rybek akwariowych w profesjonalnym sklepie dla hodowców z pewnością udzieli Ci informacji o konkretnych potrzebach każdego gatunku ryb.

4. Uruchomienie urządzenia

Zaraz po zainstalowaniu urządzenia w akwarium można ostrożnie osadzić pokrywę. Następnie należy podłączyć filtr, grzałkę i oświetlenie do sieci elektrycznej. Za pomocą czasomierza należy ustawić regularne cykle oświetlania o długości 10-12 godzin.

5. Fazy obiegowe

Ważne: Zanim w akwarium pojawią się pierwsze ryby, powinien minąć cykl przygotowawczy, który trwa ok 3-4 tygodnie. Podczas tego okresu na gąbce filtra i żwirku pojawią się ważne dla życia mikroorganizmy. Rozkładają one szkodliwe substancje i utrzymują w akwarium równowagę biologiczną. Na etapie tym możesz wspomagać przebiegające procesy stosując bakterie filtracyjne Vitakraft Aqua Start na gąbkę filtracyjną. 

6. Wybór ryb

Po 3-4 tygodniach fazy obiegowej, akwarium pod względem warunków zostało przygotowane na przyjęcie ryb. Podczas dokonywania wyboru powinieneś uwzględnić następujące fakty:

 

 • Zachowanie i wymogi danych gatunków, które wybierzesz powinny odpowiadać właściwościom wody w akwarium i podawanej karmie.
 • Wartości wody można kontrolować za pomocą zestawu testowego, dostępnego w sklepach dla hodowców (patrz również „Uzdatnianie wody i częściowa wymiana wody“).
 • Różne gatunki ryb preferują różne części akwarium. Twoje akwarium będzie wyglądało najpiękniej, gdy będą w nim ryby w górnej, środkowej i dolnej części.
 • Orientacyjnie możesz przeliczać 1 cm ryby na każde 4 litry wody. Zbyt gęsto zarybione akwarium zwiększa ryzyko wahań wartości wody oraz zwiększonego tworzenia się glonów i osadu- a to wszystko wpływa na podwyższenie ryzyka chorób ryb.

 

7. Umieszczenie ryb w akwarium

Ryby ozdobne należy przemieszczać do akwarium bardzo ostrożnie, by nie doznały szoku. By wyrównać temperaturę i inne parametry wody należy najpierw włożyć do akwarium woreczek z rybą. Nie należy pozwolić, by woda z akwarium przelała się do woreczka. Należy pamiętać, by woreczek nie znajdywał się bezpośrednio pod światłem.
Po 15 minutach należy zmienić około jednej trzeciej wody w woreczku na wodę z akwarium lub zwiększyć ilość wody w woreczku. Czynność tą należy powtórzyć jeszcze dwa razy, co 15 minut. Następnie można przenieść ostrożnie rybę do akwarium za pomocą siatki. Ze względu na to, że woda w woreczku ze sklepu dla hodowców może zawierać leki lub mikroorganizmy, które nie odpowiadają ekosystemowi Twojego akwarium, powinieneś wylać zawartość woreczka do zlewu.

Usługi dla klientów

Czy masz pytania dotyczące rybek akwariowych? Tutaj znajdziesz formularz kontaktowy.

 

Sprawdź tutaj >>

Dbanie o ryby

Jakość wody w akwarium wpływa na jakość życia ryb ozdobnych. Ryby pozostaną zdrowe, jeżeli procesy biologiczne i chemiczne w wodzie będą przebiegały w odpowiedni sposób. Właściciele akwarium powinni więc zapewnić równowagę biologiczną w akwarium poprzez regularne dbanie o nie.

Uzdatnianie wody i częściowa wymiana wody

Rzeki i jeziora oczyszczają się, dzięki ciągłemu przepływowi i uzupełnianiu wody. W akwarium jednak efekty czyszczenia naturalnego procesu są bardzo ograniczone. Należy z tego względu stosować odpowiednie filtry i regularnie przeprowadzać częściową wymianę wody, by obniżyć zawartość substancji toksycznych.
Egzotyczne ryby ozdobne rozwinęły się w taki sposób, by odpowiadały im warunki, w których żyją w swoim środowisku naturalnym. By akwarium posiadało podobne warunki, należy najpierw uzdatnić wodę przy instalacji akwarium oraz podczas regularnych częściowych wymian wody. Aqua-Bon® 6 in 1 jest środkiem do uzdatniania wody, który wiąże substancje chemiczne i uzdatnia wodę z wodociągów na odpowiednią dla Twoich ryb. To pozwala chronić ich skrzela i błony śluzowe.

Obniżenie toksyn poprzez optymalną filtrację

Wraz z częściowymi wymianami wody ciągła filtracja jest jednym z najważniejszych wymogów, by woda w akwarium pozostawała czysta i przezroczysta. Proces filtracji składa się z dwóch etapów, a każdy z nich wymaga odpowiednich materiałów filtracyjnych.

 1. Filtracja mechaniczna (filtracja wstępna) usuwa resztki organiczne obumarłych roślin, resztki pożywienia i odpady. Większe elementy mogą jednak nie zostać wessane przez filtr.
 2. Filtrowanie biologiczne (filtracja uzupełniająca) zapewniająca mikroorganizmy, które znajdują się w szczelinach materiałów filtracyjnych.


Podczas filtracji biologicznej mikroorganizmy zmieniają związki azotu (np. odpady z trawienia białek) w kilku etapach na nietoksyczne azotany. Pierwszy etap spoczywa w stworzeniu nietoksycznego amoniaku (NH4 +) lub w przypadku wartości pH wyższych od 7,5 w stworzeniu toksycznego amoniaku.

Amoniak następnie zostanie przekształcony w azotyn (NO2), który jest również toksyczny, a który rozłoży się na nietoksyczny azotan (NO3). Azotyn jest bardzo niebezpieczny dla ryb. Pomimo, iż azotany są mniej niebezpieczne, są to składniki odżywcze dla roślin, które wspomagają przemnożenie rzęsy wodnej. Zbyt wysoką zawartość azotanów można szybko zmienić poprzez częściową wymianę wody. Z długofalowego punktu widzenia należy jednak stwierdzić i ograniczyć przyczyny zanieczyszczenia.

Ze względu na fakt, iż te substancje chemiczne są znacznie toksyczne, należy regularnie kontrolować wartości toksyczności i innych parametrów wody, by nie doszło do jej nadmiernego zanieczyszczenia i zagrożenia bezpieczeństwa zdrowia ryb.

Kontrola i uzdatnianie wody

Różne gatunki ryb posiadają różne wymogi w zakresie twardości i pH wody, w której żyją, co jest zależne od typu wody, w której żyją na wolności.
Większość ryb słodkowodnych wymaga twardości węglanowej 3° - 12° dKH wg niemieckiej skali twardości węglanowej oraz miękkiej średnio twardej wody o całkowitej twardości 4° - 14° dGH wg niemieckiej skali twardości węglanowej. Twardość węglanowa jest także istotna do zapewnienia stabilnej wartości pH i nie może nigdy być niższa od 3° dKH.  

Wartość pH wskazuje kwasowość wody. Wartości poniżej pH 7 oznaczają kwasowość, wartości wyższe oznaczają zasadowość. Pięlęgnicowate z wschodnio-afrykańskich jezior na przykład wymagają pH o wartości około 8, podczas gdy apistogrammy z regionu Amazonii żyją w ciekach wodnych o wartości pH max. 5,5.

Regularne utrzymanie i czyszczenie

Utrzymanie akwarium w odpowiednim stanie nie wymaga zbyt wiele czasu, jeżeli czynności powtarzane są regularnie.

 1. Codziennie: Należy skontrolować urządzenia i temperaturę. Należy śledzić zachowanie i wygląd ryb (zmiany mogą sugerować chorobę).
 2. Co ok. 14 dni: Przed przeprowadzeniem częściowej wymiany wody należy najpierw skontrolować jej wartości (pH, twardość, NO2, NO3). Następnie należy wymienić 10-30% objętości wody z akwarium, w zależności od liczby ryb. Należy zastosować wodę z rurociągów podgrzaną do temperatury wody w akwarium i uzdatnioną zgodnie z potrzebami hodowanych ryb. Przed dolaniem należy wyczyścić szkło akwarium za pomocą magnetycznego urządzenia do rzęs.
 3. Dbanie o rośliny Należy poobcinać szybko rosnące rośliny z długimi łodygami do 2/3 długości, jeżeli rosną wzdłuż tafli wody.
 4. Konserwacja filtra: Należy wyczyścić filtr mechaniczny podczas częściowej wymiany wody. Należy dokładnie omyć biologiczny materiał filtracyjny co 3 miesiące za pomocą wody z akwarium (nigdy nie należy stosować zimnej wody), by nie naruszyć użytecznych mikroorganizmów.

Żywienie

Żywienie doskonałe

Tropikalne i subtropikalne cieki wodne, skąd pochodzą słodkowodne ryby w sposób naturalny oferują wiele ważnych i potrzebnych składników odżywczych. Większość pokarmu ryb pochodzi spod wody, np. larwy komarów, rozwielitki, nicielnice oraz pokarm roślinny (porosty, rzęsy wodne). Pożywienie czasami przedostanie się do wody również ze środowiska zewnętrznego: owady, opadnięte kwiaty, owoce, itd. 

Karmienie ryb akwariowych

W trakcie procesu ewolucji każdy gatunek ryb przystosował swoją konsumpcję pożywienia w zależności od tego, co jest dostępne w jego środowisku naturalnym. Pożywienie podawane rybkom akwariowym powinno odzwierciedlać naturalny pokarm i dawać rybom składniki odżywcze w wymaganej ilości i połączeniu. Pamiętaj jednak, że nadmierne podawanie pożywienia może doprowadzić do zanieczyszczenia wody!

Różne gatunki ryb ukierunkowane są na różne typy pożywienia - czasami nawet różnią się między sobą w ramach jednej rodziny. Niektóre ryby są przeważnie roślinożerne, inne natomiast są drapieżnikami lub należą do gatunków wszystkożernych. Większość ryb hodowanych w akwarium to gatunki wszystkożerne.

 Podejście firmy Vitakraft do karmy dla ryb ozdobnych zainspirowała sama natura, przy czym produkty swoim składem spełniają wszystkie wymogi w zakresie żywienia poszczególnych gatunków ryb. Składniki odżywcze w karmie są łatwe do strawienia, co zapobiega niepotrzebnemu zanieczyszczeniu wody przez nadmierną zawartość składników odżywczych w odchodach ryb.

Odpowiednie pożywienie dla danego gatunku i jego właściwości w wodzie

Każdy gatunek ryb żyje na określonej powierzchni, gdzie przyjmuje swoje pożywienie. Ryby żyjące przy dnie, na przykład sumy posiadają pyski zagięte w dół, które umożliwiają im ssanie składników odżywczych. Ryby z górnych warstw wody (gupiki, carnegielle) zjadają pokarm bezpośrednio z tafli wody ich pyski zagięte są w górę. Ryby warstwy pośredniej posiadają pyski proste.

W zależności od sposobu, w jaki przyjmują pokarm, będzie więc konieczne zanurzenie go w wodzie, jak również pozostawienie na tafli wody. Istotny jest także zapach pożywienia, ponieważ ryby znajdą go za pomocą zmysłu powonienia. Pokarm Vitakraft dla ryb ozdobnych posiada specjalne właściwości, które uwzględniają różne wymogi poszczególnych rybek akwariowych.

Fundament doskonałego pożywienia

Karma dla ryb musi dawać im energię, składniki odżywcze, witaminy i minerały. To jest fundament, którego potrzebuje ciało ryby.

Energia

Głównym źródłem energii są tłuszcze, które są także niezbędne do wygenerowania zasobów energii. Karma Vitakraft posiada bardzo wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega z tłuszczy skorupiaków i ryb.
Niektóre ryby potrafią wykorzystywać je jako źródło energii i węglowodanów. Z punktu widzenia biochemicznego do węglowodanów zaliczyć można także błonnik, który odgrywa bardzo istotną rolę w zakresie zapewnienie zdrowego trawienia ryb roślinożernych.

Składniki odżywcze

Proteiny i aminokwasy są siłą napędową rybiej przemiany materii i umożliwiają im wzrost mięśni, jak również wspierają wzrost innych tkanek.
Karma dla ryb ozdobnych Vitakraft zawiera odpowiednio dobrane dawki białek i maksymalne zawartości aminokwasów esencjonalnych.

Witaminy i mikroelementy

 

 • Odpowiednie ilości wysokiej jakości witamin są bardzo ważne dla wielu procesów przemiany materii i wzmacniają naturalną odporność organizmu przed chorobami. Jednym z kluczowych elementów mieszanki multiwitaminowej Vitakraft dla ryb ozdobnych jest stabilizowana witamina C.
 • Karma dla ryb ozdobnych Vitakrft zawiera również Immunine Active, specjalnie opracowaną i czystą pod względem biologicznym substancję wzmacniającą odporność, która aktywuje komórki odpornościowe w ciele. Komórki te wspomagają układ odpornościowy w reakcjach na patogeny i w walce z nimi.
 • Ryby wymagają także barwników spożywczych, dzięki którym mogą zachować specyficzne kolory swojego gatunku, co jest kluczową rolą biologiczną w ich zachowaniu. Intensywność kolorów ryb ozdobnych jest swego rodzaju narzędziem komunikacji z innymi rybami tego samego gatunku, a dla nas właścicieli jest niezwykle przyjemne pod względem wizualnym.

 Rady podczas karmienia

 • Najlepiej jest podawać rybom mniejsze ilości pokarmu raz lub kilka razy dziennie. Nigdy nie należy podawać rybom więcej pokarmu niż tyle, ile dają radę zjeść w przeciągu kilku minut.
 • Należy podawać różnorodny pokarm. Dotyczy to w szczególności akwariów mieszanych.
 • Nie należy karmić ryb zaraz po zakończeniu czyszczenia akwarium (wymiana wody lub czyszczenie szkła).
Webdesign, Magento, TYPO3, Programmierung, Hosting, SEO: iunctim Medienagentur Bremen