Faza 1: Czy zwierzęta domowe są dozwolone w nowym miejscu?
Zanim zmienisz mieszkanie, musisz oczywiście upewnić się, że nowy właściciel pozwala na posiadanie kota. W zasadzie trzymanie kotów w mieszkaniu nie powinno być zabronione, ale jeśli właściciel mieszkania nie wyraża zgody, to wynajem od samego początku nie jest dobry pomysłem. W przypadku mieszkań we wspólnocie, również warto zapytać o to zarządcę oraz sąsiadów.
Faza 2: Przygotowania do przeprowadzki
Po wyjaśnieniu kwestii prawnych warto w nowym domu podjąć środki ostrożności, które później uchronią kota przed hałasem i stresem. Najlepiej zabezpieczyć balkon specjalną siatką a wszelkie prace remontowe wykonać przed wprowadzeniem. Sam fakt przeprowadzki i to jak to zniesie zależy od twojego kota. Trzeba zadać sobie kilka pytań: Czy kot jest przyzwyczajony do transportu? Czy jest ciekawski? Najlepiej zabrać go do nowego domu najwcześniej dwa dni przed przeprowadzką. Przestraszone koty, które nie przepadają za podróżami powinny pozostać w swoim starym domu do dnia przeprowadzki.
Faza 3: Uprzątnięcie starego mieszkania
Tutaj również bardzo ważna jest osobowość kota. Jeśli kot jest ciekawy i nieustraszony, pakowanie pudełek będzie dla niego ekscytujące i zabawne. Niemniej jednak dobrze by było, aby był też pokój - miejsce odosobnienia dla kota, w którym będzie spokój. Jest to niezbędne dla wrażliwych czy przerażonych kotów. Pokój, w razie potrzeby łazienka - MUSI być „cichym miejscem”. Należy zawsze starać się zachować jak największy spokój. Twój kot dostosowuje się do Twojego stanu psychicznego. Staraj się zapanować nad chaosem i nerwami. Im mniej kot jest zaniepokojony zmianą, tym szybciej przyzwyczai się do nowego domu.
Faza 4: Dzień przeprowadzki
W dniu przeprowadzki sytuacja staje się poważna: osoby będą wynosić rzeczy, drzwi do mieszkania będą otwarte, będzie hałas i zamieszanie. Najlepiej byłoby, gdyby ten dzień Twój kot spędził spokojnie u przyjaciół. Jeśli nie możesz zaoferować mu takiego luksusu - zabierz kota do pokoju, do którego nikt nie będzie wchodzić, który będzie zamknięty. Idealnie byłoby, gdybyś uczynił ten jego „bunkier” atrakcyjnym na kilka dni lub tygodni wcześniej. Na przykład karmiąc kota tutaj przez kilka dni, umieszczając znajome przedmioty, takie jak koce, przytulanki, miski i oczywiście kuwetę. Dopiero gdy wszystko zostanie wniesione do nowego domu, meble staną na swoim miejscu i nie będzie już planowanej większej pracy, domowy tygrys może ruszyć razem z tobą. Twoja wewnętrzna postawa jest teraz bardzo ważna dla twoich podopiecznych. Bądź spokojny i zdeterminowany. Jeśli kot zacznie jęczeć i protestować, zignoruj to zachowanie. Nie pomagasz swojemu kotu, rozmawiając z nim i zwracając na niego uwagę. To tylko wzmocniłoby jego postawę. Po przybyciu do nowego mieszkania zabierz kota w zaciszne miejsce lub do jego kociego pokoju.
Wszystko inne niech dzieje się w tempie zwierzęcia: samo zdecyduje, kiedy opuści skrzynię transportową, kiedy zje, kiedy zwiedzi mieszkanie.
Faza 5: Po przeprowadzce
Jeśli zastosujesz się do wszystkich wymienionych wyżej wskazówek twój kot powinien szybko przyzwyczaić się do nowego miejsca. Pomimo całego twojego zaangażowania może się zdarzyć, że twój kot będzie zestresowany. Może kuweta nie jest we właściwym miejscu? Może drapak trzeba jeszcze kilka razy przesunąć? Obserwuj swojego kota i zobacz, co lubi i gdzie czuje się najbardziej komfortowo. Nawiasem mówiąc, nie powinieneś wypuszczać kota na zewnątrz przez co najmniej dwa do trzech tygodni. Najpierw musi nauczyć się akceptować nowe miejsce zamieszkania jako swój dom. Czas to teraz magiczne słowo: czas razem, ale także czas, którego Twój kot potrzebuje, aby dostosować się do nowych okoliczności.